Statybiniai gruntai klasifikuojami pagal daugelį parametrų. Vienas paprasčiausių ir dažniausiai naudojamų, yra grunto klasifikavimas pagal veikimo pobūdį:
Giluminio pobūdžio gruntai: tai yra gruntai, kurie skverbiasi į pagrindą ir pagerina jo savybes. Tokie gruntai yra sudaryti iš itin smulkių dalelių, kurios giliai įsiskverbia į gruntuojamą pagrindą.
Sukibimą užtikrinantys gruntai: tai yra gruntai, kurie gruntuojamo pagrindo paviršiuje suformuoja plėvelę. Ją sudaro gana didelės dalelės, kurios negali įsiskverbti į pagrindą, todėl plėvelė ir susidaro. Priklausomai nuo paskirties, tokių gruntų sudėtyje būna ir kvarcinio smėlio, dėl kurio susidaro kibus ir šiurkštus paviršius.
Cementiniai gruntai: tai yra visiškai kitokio tipo gruntai. Jie gali būti naudojami prieš tinkavimą tiek ant mišraus mūro pagrindų, tiek ant glotnaus betono pagrindo. Naudotojai tokių medžiagų dažnai net nepriskiria prie gruntų. Toks gruntas įvardijamas kaip paruošiamasis cementinis tinkas, tačiau pagal savo paskirtį tai yra patys tikriausi gruntiniai sluoksniai.
Blokuojantys gruntai: dažniausiai tai yra sukibimą užtikrinantys gruntai. Be standartinių funkcijų, toks tinkas atlieka ir papildomą funkciją - blokuoja aktyvias medžiagas esančias pagrinde, kad šios nekiltų į paviršių ir negadintų apdailos sluoksnių.