5 dalykai, kuriuos reikia žinoti norint įsirengti saulės elektrinę

Šiuo metu elektros kainų ir didėjančios infliacijos temos yra itin aktualios, todėl žmonės intensyviai ieško galimybių investuoti sukauptus pinigus ir įdarbinti atsinaujinančios energijos išteklius. Vienas iš bene daugiausiai susidomėjimo sulaukiantis objektas yra saulės elektrinės. Pagal Lietuvos Respublikos Energetikos ministerijos duomenis Lietuvoje saulės elektrines įsirengusių arba įsigijusių vartotojų skaičius perkopė 20 tūkstančių. Didžioji dalis elektros energijos gamintojų yra fiziniai asmenys ir jie sudaro daugiau kaip 70 proc. nuo visų elektros energiją gaminančių vartotojų skaičiaus.

Saulės energijos gamyba Lietuvoje

Šaltinis: LR Energetikos ministerija (https://enmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys-3/elektra)

 

Nors susidomėjimas saulės elektrinėmis yra didelis, tačiau žmonėms vis dar kyla klausimų apie jų įsirengimą bei naudojimą. Dalinamės 5 dažniausiai iškylančiais klausimais:

 

1. Ar Lietuvoje pakanka saulės, kad saulės elektrinė gamintų pakankamą kiekį energijos?

Šiuo atveju nereikėtų nerimauti, nes Lietuvoje saulės šviesos užtenka. Žaliąja energija galima aprūpinti kone visus mūsų šalies gyventojus. Pagal statistiką, kiekvienais metais nuo gegužės mėnesio iki rugsėjo mėnesio yra sugeneruojama didžioji dalis metinės energijos, kuri visa vasaros metu nėra sunaudojama ir ją galima naudoti rudenį ir žiemą, kai saulėtų dienų yra mažiau. Be to, pagal Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos skelbiamą informaciją, saulėtas laikotarpis mūsų šalyje vis ilgėja. Pavyzdžiui šiemet (t.y. 2022 m.) kovo mėnesį saulė mus lepino beveik du kartus ilgiau negu pernai (atitinkamai 263 val. ir 140 val.) (duomenų šaltinis: 2022-04-06 | Rekordiškai sausas ir saulėtas kovo mėnuo - Naujienos - Meteo.lt).

 

2. Kaip apsiskaičiuoti preliminarią saulės elektrinės galią?

Kiekvieno namų ūkio elektros energijos suvartojimo poreikiai yra skirtingi, todėl svarbu tinkamai įvertinti, būsimos saulės elektrinės galią, kad būtų patenkinti visi elektros poreikiai. Tam, kad būtų galima apskaičiuoti per visus metus suvartojamą elektros energijos kiekį, reikia žinoti:

  • Kiek vidutiniškai per mėnesį suvartojate elektros kilovatvalandžių?
  • Vidutiniškai per vieną mėnesį suvartojamų kilovatvalandžių skaičių reikia padauginti iš 12 mėnesių ir žinosite, kokios galios saulės elektrinės Jums reikia.

 

PAVYZDŽIUI.: Tariame, kad namų ūkis per mėnesį vidutiniškai suvartoja 900 kWh. Šį skaičių padauginame iš 12 mėnesių ir gauname, kad per metus yra sunaudojama 10 800 kWh elektros. Tokiu atveju, norint patenkinti esamus poreikius, reikėtų rinktis ne mažesnę negu 10,8 kW galios saulės elektrinę:

 

900 kWh x 12 = 10 800 kWh = 10,8 kW

 

3. Kokio ploto stogo reikia, kad saulės elektrinė tilptų?

  • Jeigu saulės elektrinę planuojama įrengti ant šlaitinio statinio stogo, tai skaičiuojama, kad 1 kW reikia 6 m² stogo ploto.
  • Jeigu saulės elektrinę planuojama įrengti ant plokščio stogo arba ant žemės, reikia turėti daugiau laisvo ploto – 1 kW turi tekti apie 10 m² ploto.

 

4. Ar sudėtinga yra saulės elektrinę prižiūrėti?

Saulės elektrinių priežiūra yra itin paprasta ir nereikalaujanti daug laiko arba finansinių resursų. Dažniausiai saulės elektrinėmis pasirūpina paprasčiausias lietus ir vėjas. Tačiau, turint saulės jėgainę ant namo arba šalia jo, rekomenduojama periodiškai patikrinti, ar ant saulės baterijų plokščių (modulių) nėra susikaupusio purvo, lapų, žiedadulkių sluoksnio. Kiek dažniau patikrinti, ar saulės baterijų plokštės (moduliai) yra švarūs, specialistai rekomenduoja tiems saulės elektrinių turėtojams, kurių jėgainės yra įrengtos ant plokščio namo stogo, kur nėra jokio nuolydžio.

 

5. Ar galima gauti paramą saulės elektrinės įsirengimui?

Gyventojai užpildę LR Aplinkos ministerijos aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paramos saulės elektrinės įrengimui prašymą, turi galimybę susigrąžinti iki 30 proc. investicijų. Paramos suma gali siekti net iki 3 230 eurų, nes subsidija už vieną kilovatą, šiuo metu, yra 323 eurų. Taigi, jeigu 10 kW saulės elektrinės kaina yra 9 000 eurų, su parama ji kainuos 6 300 eurų.

Pastebėtina, kad paramą gali gauti ir tie vartotojai, kurie ketina padidinti jau turimos saulės elektrinės galią. Tuomet suteikiama parama yra 243 eurai už 1 kW.

Užpildžiusieji prašymus kompensacijai gauti, įsirengti saulės elektrinę arba padidinti jos galią galės per 9 mėnesius nuo kvietimo teikti paraiškas pabaigos – iki 2023 m. balandžio 30 d. O tie vartotojai, kurie ketina saulės elektrinę įsigyti saulės elektrinių parke, tam turės dvejus metus (iki 2025 m. rugpjūčio 14 d.).

 

Daugiau naudingos informacijos apie SAULĖS ELEKTRINES rasite ČIA >>>

 

Informaciją kopijuoti ir platinti be UAB "SPgrupe"  sutikimo griežtai draudžiama! | © statybapigiau.lt 2022

Sužinokite naujienas pirmieji!
Susipažinkite su mūsų PRIVATUMO POLITIKA
Rekvizitai:
UAB „SPgrupe“,
Įmonės kodas 302442358
Adresas: Baltų pr. 36, LT-48196, Kaunas
PVM kodas LT100004965118
AB SEB bankas, kodas 70440
A/s LT757044060007213996
info@statybapigiau.lt
MokilizingasESto lizingas

2025 © UAB „SPgrupe". Visos teisės saugomos.

Sprendimas: webmod