Ką reikia žinoti apie APVA paramą?

APVA parama saulės elektrinei

Daugiabučių gyventojai ir individualių namų gyventojai gali pasinaudoti puikia galimybe ir gauti valstybės teikiamą paramą saulės elektrinėms įsirengti. Pats paramos gavimo procesas yra gana paprastas. Gavus paramą galima pasidengti apie 30-35% visų saulės elektrinės įrengimo išlaidų. Artimiausias paramos, saulės elektrinei įsirengti, paraiškų priėmimo etapas yra numatomas 2023 metų pradžioje. Svarbu žinoti, kad paramos prašymą galima pildyti tik, kai yra „atidarytas“ paraiškų priėmimo „langas“. Jeigu kvietimas teikti prašymus paramai nėra paskelbtas, paraiškos pildyti negalima.

1. Paramos tipas ir paramos dydis

Parama gali būti dviejų tipų:

  1. Parama, įsirengiant naują saulės elektrinę.
  2. Parama, plečiant jau esamą saulės elektrinę.  

Paramos dydis yra 323 eurai už įrengtąjį 1kW perkantiems įsirengiantiems naują saulės elektrinę (tiek saulės baterijų plokštes (modulius), tiek inverterį (įtampos keitiklį)) ir 241 eurai už 1kW tiems gyventojams, kurie nori išplėsti jau turimą elektrinę papildant ją tik moduliais. 

Preliminarų paramos dydį galima apsiskaičiuoti labai paprastai. Tarkime, kad ketiname įsirengti 5kW saulės elektrinę. Paramos saulės elektrinei dydis bus 5*323= 1615 eurai. Įsirengiant 10kW saulės elektrinę, parama atitinkamai sudarys 10*323 = 3230 eurų.

Svarbu žinoti, kad parama galioja iki 10 kW įrengtosios galios elektrinės, nors saulės elektrinę, jeigu yra poreikis, galite įsirengti ir galingesnę.

Maksimali galima parama yra 3230 eurai. Taigi, jeigu ketinate įsirengti 15 kW saulės elektrinę, paramą gausite, tačiau ji bus 3230 eurai. Tai yra maksimali suma, kurią galima susigrąžinti. 

Taip pat parama elektrinės išplėtimui (241 eurai/kW) nebus skiriama, jeigu jau turite 10 kW arba galingesnę saulės elektrinę, kuriai jau buvo suteikta parama.

Parama saulės elektrinėms įsirengti (arba galiai pasididinti) skelbiama kelis kartus per metus. Paraiškos, paskelbus apie kvietimą kreiptis dėl paramos, priimamos apie mėnesį.

Saulės elektrinė turi būti įrengta po to, kai buvo pateiktas prašymas paraiškai gauti. Jeigu elektrinė bus įrengta prieš prašymo užpildymą – parama gyventojui skiriama nebus. 

Saulės elektrinę, po paramos paskelbimo, reikia įsirengti per 9 mėnesius. Kartais šis terminas yra pratęsiamas dėl didelių montavimo eilių, tačiau reikėtų pasistengti nevėluoti.

Paramą saulės elektrinėms įsirengti Lietuvoje skirsto Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), kuri yra pavaldi Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai.

2. Pirminiai pasiruošimo žingsniai:

Apsisprendus, kad tikrai norite įsirengti saulės elektrinę, reikia atlikti tokius žingsnius:

  1. Sužinoti pastato arba žemės sklypo, ant kurio bus įrengiama saulės elektrinė unikalų numerį. Baigtumo reikalavimai gyvenamiesiems ir ūkiniams pastatams keliami nėra, todėl statinio registruotas baigtumas gali būti ir ne 100 proc.
  2. Apsvarstyti saulės elektrinės galingumo poreikį. Pildant, planuojamą saulės elektrinės galingumą paramos paraiškoje, rekomenduojame nurodyti bent šiek tiek didesnį galingumą negu planuojate (prie realaus poreikio pridėkite 2-3 kW). Jeigu paprašysite didesnės paramos, tačiau įsirengsite mažesnio galingumo saulės elektrinę, parama bus kompensuojama pagal faktinį įrengtos saulės elektrinės kilovatų skaičių, tačiau turėsite laisvės įsirengti tiek mažesnio, tiek didesnio galingumo saulės elektrinę. 
  3. Turėti prisijungimą prie elektroninės bankininkystės arba mobilųjį parašą. Paraiškos pildymas vyksta elektroniniu būdu ir yra prašoma nustatyti pildančiojo tapatybę. Neturint mobiliojo parašo arba internetinės bankininkystės, to padaryti nebus galimybės.
  4. Prisijungus prie sistemos, taip pat bus prašoma tokios informacijos:
  • Įrengiamos saulės elektrinės tipas (kur bus įrengiama saulės elektrinė: ant stogo ar ant žemės).
  • Planuojate įsirengti naują saulės elektrinę ar praplėsti jau turimą? Reikės nurodyti ar paramos prašote tik moduliams, ar ir moduliams, ir inverteriui. Primename, kad, jeigu elektrinės dar neturite, paramos reikia prašyti tiek moduliams, tiek inverteriui).
  • Elektros sutarties objekto unikalus numeris. Dažnai jis yra toks pats kaip ir pastato arba sklypo unikalis numeris iki kurio ESO atvedė elektrą ir pastatė apskaitos prietaisą ir ant kurio planuojate statyti saulės elektrinę. Jis gali nesutapti tuo atveju, jeigu saulės elektrinę planuojate įsirengti ne ant namo stogo, o ant šalia esančio ūkinio pastato, kuris turi savo atskirą objekto unikalų numerį. Šiuo atveju saulės elektrinės objekto unikalus numeris bus ūkinio pastato unikalus numeris, o elektros sutarties objekto unikalus numeris bus pagrindinio gyvenamojo namo unikalus numeris (jeigu ūkinis pastatas neturi atskiro įvado ir pan.).
  1. ​​Sulaukti paraiškų priėmimas paskelbimo pradžios.

3. Kiti etapai:

  1. Sužinokite, kokios galios elektros įvadą turite. Tai galima padaryti susisiekus su ESO arba ESO savitarnoje online. Jeigu nuspręsite, kad įvadą Jums reikės padidinti, tai galite atlikti ir po paramos prašymo užpildymo.

  2. Techninių sąlygų pačiai saulės elektrinei rekomenduojama prašyti jau po to, kai paraiška paramai bus užpildyta. ESO techninių sąlygų išdavimo paslauga yra mokama ir turi ribotą galiojimo laiką (šiuo metu 90 dienų), todėl paprašius techninių sąlygų per anksti ir pasibaigus galiojimo laikui, reikės dar kartą jų prašyti po paramos patvirtinimo. 

  3. Apsisprendus vykdyti projektą, reikia pasirašyti ESO prisijungimo paslaugos sutartį. Kaip ir minėjome anksčiau, sutartį reikia pasirašyti per 90 kalendorinių dienų nuo prisijungimo sąlygų išdavimo datos, o nuo sutarties su ESO pasirašymo, gyventojai turi 270 kalendorinių dienų saulės elektrinės įrengimui ir pridavimui ESO.

4. Kiti dažnai užduodami klausimai:

Kokie yra reikalavimai fiziniams asmenims, norintiems gauti APVA paramą?

  • Fiziniam asmeniui priklausantys pastatai ir žemė turi būti įregistruoti VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre (NTR).

Ar reikia pateikti informaciją apie statinio baigtumą?

  • Statinio baigtumui reikalavimai nėra keliami.

Ką privalo padaryti fizinis asmuo, norintis gauti paramą saulės elektrinei įsirengti arba praplėsti?

  • Apva.lt svetainėje užpildyti internetinę registracijos formą.
  • Įdiegti saulės elektrinę per 9 mėn. nuo kvietimo pabaigos.
  • Pateikti APVA mokėjimo prašymą per 9 mėn. nuo kvietimo pabaigos.

SVARBU! Saulės elektrinė negali būti įdiegta (deklaracija arba VEI pažyma patvirtina įdiegimą) iki registracijos formos APVA pateikimo dienos. Jeigu bus nesilaikoma šio reikalavimo, tai, deja, tačiau parama išmokama nebus. Taigi, Jūs galite nusipirkti įrangą ir net saulės elektrinės įrengimo paslaugą, tačiau negalite saulės elektrinės „priduoti“ ESO iki kol negavote paramos patvirtinimo.

Kokius duomenis turi pateikti fizinis asmuo registracijos formoje?

  • Asmens rekvizitus.
  • Namo unikalų numerį.
  • Ketinamos įsidiegti elektrinės galingumą kW (įrengtąją galią). 
  • Inverterio (įtampos keitiklio) galingumą.
  • Saulės elektrinės įrengimo būdą (pažymėti langelį ant žemės ar ant pastato).

Ar galima iš pradžių įsirengti saulės elektrinę, o jau po to užpildyti paramos prašymą?

To daryti nerekomenduojama. Tam, kad galėtumėte pradėti eksploatuoti saulės elektrinę, ESO turi pakeisti skaitiklį iš esamo į dvipusės apskaitos. Tam, kad skaitiklis būtų pakeistas, saulės elektrinę rengiantis rangovas, privalo pateikti rangovo deklaraciją. APVA prašo tiek rangovo deklaracijos, tiek ESO parengtų dokumentų. Pastebėjus, kad dokumentai parengti ankstesne data negu buvo patvirtintos paramos paraiškos, parama gali būti neskirta.

Kokie yra reikalavimai saulės elektrinės įrangai?

  • Turi būti nauja (nenaudota), atitikti ES standartus, ekologinius ženklus.
  • Inverteriui turi būti suteikta bent 5 m. produkto garantija.
  • Saulės baterijų plokštėms (moduliams) turi būti suteikta ne mažesnė negu 10 m. produkto garantija ir 25 m. / 80 proc. efektyvumo garantija.

Kaip elgiasi APVA, gavusi interesantų registracijos formas?

  • Pasibaigus 30 dienų kvietimui, APVA per 30 dienų įvertina pateiktas registracijos formas, pagal prioritetinius kriterijus sudaro registracijos formų sąrašą.
  • Pagal sudarytą registracijos formų sąrašą per 3 darbo dienas informuoja fizinius asmenis apie jiems numatytą skirti paramą.

Ką daryti, gavus iš APVA informaciją, kad parama saulės elektrinėms yra numatyta?

  • Įdiegti saulės elektrinę.
  • Pateikti APVAi Išlaidų kompensavimo prašymą.

Kokius dokumentus reikės pateikti APVAi kartu su Išlaidų kompensavimo prašymu?

  • Sąskaitą-faktūrą ir saulės elektrinės perdavimo asmens nuosavybėn perdavimo-priėmimo aktą.
  • Įrenginio pasą ir/ar techninę specifikaciją.
  • Atestuoto rangovo deklaraciją apie elektrinės atitikimą teisės aktų techniniams reikalavimams, jeigu yra įdiegta iki 5 kW elektrinė, arba VEI pažymą apie energetikos įrenginių techninės būklės patikrinimą, jeigu yra įdiegta didesnės kaip 5 kW galios saulės elektrinė.

Kokie yra keliami reikalavimai išlaidų pagrindimo dokumentams?

  • Saulės elektrinės įsigijimo sąskaita-faktūra turi būti išrašyta registracijos formoje nurodytam asmeniui arba registracijos formoje nurodyto pastato bendraturčiui.
  • Sąskaitoje-faktūroje turi būti nurodyta saulės elektrinės įrengtoji galia ir inverterio (įtampos keitiklio) galia.

Per kiek laiko gaunama išmoka?

  • Parama saulės elektrinei išmokama ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo fizinio asmens tinkamai įforminto Išlaidų kompensavimo prašymo ir visų privalomų pateikti dokumentų registravimo dienos, su sąlyga, jei bus atliekama patikra projekto įgyvendinimo vietoje, kad jos metu nebus nustatyta trūkumų;

Kokie įpareigojimai atsiranda gavus APVA finansavimą?

  • Be APVA rašytinio sutikimo 5 metus negali įkeisti, perleisti, parduoti turto arba kitaip suvaržyti daiktinių teisių į elektrinę.
  • 5 metus yra draudžiama parduoti elektros energiją arba naudoti ją komercinei veiklai.
  • Sudaryti sąlygas APVA tikrinti elektrinės būvimo / veikimo faktus per visą 5 metų laikotarpį.

 

Sužinokite naujienas pirmieji!
Susipažinkite su mūsų PRIVATUMO POLITIKA
Rekvizitai:
UAB „SPgrupe“,
Įmonės kodas 302442358
Adresas: Baltų pr. 36, LT-48196, Kaunas
PVM kodas LT100004965118
AB SEB bankas, kodas 70440
A/s LT757044060007213996
info@statybapigiau.lt
MokilizingasESto lizingas

2024 © UAB „SPgrupe". Visos teisės saugomos.

Sprendimas: webmod