Ką reikia žinoti apie medienos granules?
Kiekvienais metais biokuro paklausa auga vis labiau. Biokuras - tai vienas iš atsinaujinančių energijos išteklių. Biokuras yra degūs dujiniai, kietieji, skystieji produktai, gaminami iš biomasės ir jos atliekų. Įprastai kietojo biokuro produktai yra vadinami tiesiog biokuru. Kitaip tariant, tai yra augalų biomasės panaudojimas elektros ir šilumos energijai pagaminti. Ši kuro rūšis patraukli, nes turi didelius išteklius, biokuras lengvai paruošiamas, lyginat su kitomis kuro rūšimis, pigus. Biokurą yra paprasta transportuoti, sandėliuoti ir naudoti.
Lietuvoje dažniausiai energetinėms reikmėms naudojami ištekliai yra malkos, miško kirtimo ir medžio apdirbimo atliekos (žievė, pjuvenos, šakos, pjuvenų briketai). Kol kas mūsų šalyje biokuro gamybai yra mažai panaudojamos žemės ūkio gamybos atliekos tokios kaip šiaudai, spaliai, nendrės.
Energijos rinkoje kietajam biokurui priskiriamos šios kuro rūšys: malkos, medžio anglis, skiedros, briketai, granulės, kietosios organinės atliekos.
Kas yra medienos granulės?
Medienos granulės - gaminamos iš medienos atliekų, todėl tai yra ekonomiškas bei ekologiškas produktas. Apdirbant medieną susidaro pjuvenos, kurios būtų tiesiog išmetamos, tačiau medienos granulių gamybos technologija suteikia galimybę išsaugoti šias atliekas jas paverčiant itin naudingu produktu. Renkantis medienos granules reikėtų atkreipti dėmesį į jų sudėtį. Kokybiškos granulės yra tos, kurių sudėtyje nėra rišamųjų medžiagų, klijų. Medienos granulės yra gaminamos itin susmulkinus medienos atliekas ir tada jas šildant ir presuojant. Medienoje esančios medžiagos, veikiamos šilumos, skleidžia savo lipniąsias medžiagas ir drožlės sulimpa į vientisą gaminį be jokių papildomų rišamųjų medžiagų. Naudojant tokį gamybos būdą yra gaunamos 5–8 mm skersmens medžio granulės.
Kaip žinoti, ar medienos granulės yra kokybiškos?
Granulių kokybė vertinama pagal kelis parametrus – kaitrą (šilumos išeigą), peleningumą (liekančių pelenų kiekį), drėgmės lygį. Kokybiškos granulės yra tos, kurios lengvai nesubyra, neturi kitų medžiagų priemaišų, yra kietos ir sausos. Kuro drėgnumas yra vertinamas procentine išraiška. Kokybiškose medienos granulėse drėgmės turėtų būti mažiau negu 8 proc. Mažesnė granulių drėgmė reiškia efektyvesnį kūrenimą, nes reikės mažiau šilumos vandens iš kuro garinimui. Tai reiškia, kad kuo sausesnės yra granulės, tuo daugiau energijos bus iškart skiriama patalpos šildymui. Aukštos kokybės, tinkamai supresuotos granulės jų deginimo metu palieka tik labai nedaug pelenų. Iš 15 kg maišo kokybiškų granulių, turėtų likti tik apie arbatinį puodelį pelenų. Pavyzdžiui www.statybapigiau.lt parduodamos medžio granulių peleningumas yra vos 0,4 proc.
Kaip yra gaminamos kokybiškos medienos granulės?
Išgauti aukštą medienos granulių kokybę nėra paprasta. Jau anksčiau minėjome, kad medžio granulės yra natūralaus biokuro produktas, gaminamas iš medienos pjuvenų. Pjuvenos susidaro aplinkoje, kurioje yra atliekami skirtingi medienos apdirbimo darbai.
Medžio granulių iš pjuvenų gaminimo etapai yra šie:
- Pjuvenų surinkimas.
- Pjuvenų smulkinimas.
- Pjuvenų džiovinimas.
- Pjuvenų presavimas.
- Medžio granulių pakavimas.
Pjuvenų džiovinimas ir smulkinimas. Susidariusios pjuvenos surenkamos ir pradedamos ruošti kitiems medienos granulių gamybos etapams. Surinktos pjuvenos yra smulkinamos. Pjuvenų smulkinimas yra atliekamas, nes smulkios pjuvenos lengviau išgarina susikaupusią drėgmę. Ne paslaptis, kad drėgna mediena dega prasčiau, lyginant ją su gerai išdžiovinta mediena. Būtent dėl šios priežasties, norint pagaminti aukštos kokybės medžio granules, reikia skirti daug dėmesio būtent medienos džiovinimui. Medžio granulių kokybei didelę įtaką turi ir jų gamyboje naudojamų pjuvenų dydis. Kuo smulkesnės yra pjuvenų dalys, tuo paprasčiau jas yra supresuoti, o tinkamas pjuvenų presavimas yra svarbus medžio granulių gamybos etapas. Presavimas padeda granulėms savyje neturėti oro tarpų, kurie daro neigiamą įtaką jų degimo procesui. Jeigu granulių viduje yra oro tarpų, tai granulės sudega kur kas greičiau ir į aplinką išskleidžia gerokai mažiau šilumos.
Medžio granulių presavimas ir pakavimas. Išdžiovintos ir susmulkintos pjuvenos yra presuojamos. Presavimo metu granulės, pagaliau, įgauna galutinę formą. Presavimo procesui įgyvendinti yra naudojama specialiai įranga. Tokios įrangos dėka medžio granulės įgauna galutinę savo formą ir jas galima pradėti naudoti pagal paskirtį.
Medžio granulių pakavimas. Medienos granules yra ypač svarbu tinkamai supakuoti. Dažniausiai jų pakavimui naudojamos plastikinės pakuotės. Pagrindinės tokių pakuočių pasirinkimo priežastys: toks pakavimas patvarus, nebrangus, užtikrina, kad granulės būtų sausos. Anksčiau minėjome, kad vienas iš pirmųjų granulių gamybos etapo žingsnių yra pjuvenų džiovinimas. Privaloma pasirūpinti, jog pjuvenos būtų sausos. Tai leidžia padidinti šilumos sklaidos efektyvumą granulių jų degimo metu. Šiuo atveju plastikinės pakuotės padeda išvengti tiesioginio medinių granulių sąlyčio su drėgme ir išsaugoti kokybiškas jų savybes transportavimo ir sandėliavimo metu.
Kodėl verta rinktis kokybiškas medžio granules?
Medienos granulių kokybė įtakoja granulinių katilų ilgaamžiškumą ir efektyvumą, todėl reikėtų rinktis tik geros kokybės biokurą. Norint pasirinkti kokybiškas medienos granules reikia žinoti, kokios charakteristikos nusako jų kokybę, į ką reikia atkreipti dėmesį.
- Itin svarbus medžio granulių kokybės rodiklis yra jų sudėtis. Svarbu pasirinkti granules, kuriose nėra priemaišų. Pasitaiko atvejų, kai medžio granulių gamintojai gamybos procese naudoja chemines priemaišas, kurios degimo metu į aplinką skleidžia kenksmingas medžiagas. Degimo metu išsiskiriančios cheminės medžiagos virsta granulinio katilo komponentus dengiančiomis apnašomis. Dėl to ženkliai sumažėja šildymo sistemų efektyvumas ir padidėja katilo sugedimo tikimybė.
- Taip pat svarbus kokybės rodiklis yra medžio granulėse esančios drėgmės kiekis. Drėgna mediena dega daug prasčiau ir drėgnos granulės nėra išimtis. Ne veltui medžio pjuvenų, iš kurių gaminamos granulės, džiovinimas yra laikomas labai svarbiu granulių gamybos proceso etapų. Būtent šio etapo metu kokybiškų granulių gamintojai siekia užtikrinti kuo mažesnį drėgmės kiekį galutiniame produkte. Drėgnos medienos granulės dega sunkiau, į aplinką išskleidžia mažiau šilumos. Dėl šių priežasčių reikėtų atkreipti dėmesį į granulių sausumą. Rinktis reikėtų granules, kurios yra tikrai sausos. Mažas drėgmės kiekis granulėse parodo aukštesnę produkto kokybę. Rekomenduojama rinktis granules, kurių drėgmė yra mažesnė negu 8 proc.
- Perkant medžio granules svarbu atkreipti dėmesį ir į pakuotes. Jau minėjome, jog sausos medienos granulės yra itin jautrios drėgmei, todėl yra svarbu tinkamai jas apsaugoti nuo galimo drėgmės poveikio. Reikėtų rinktis granules, kurios supakuotos į tvirtas, drėgmei atsparias, nepažeistas pakuotes. Kartais gali užtekti net smulkaus pakuotės įplyšimo ir netrukus granulės prisigers aplinkoje esančios drėgmės. Drėgmė medžio granules paverčia netinkamomis naudojimui.
Statybapigiau.lt asortimentas
Savo asortimente turime tik aukštos kokybės medžio pjuvenų granules. Turimos granulės pasižymi mažu peleningumu, todėl Jums reikės pelenus šalinti rečiau. Taip pat mūsų asortimente esančios granulės išsiskiria savo sausumu ir aukštu kaloringumu. Šie rodikliai garantuoja aukštą degimo kokybę ir efektyvumą. Svarbu akcentuoti, kad mūsų asortimente esančios medžio granulės yra sertifikuotas ENplus ir A1 produktas. Šie sertifikatai užtikrina, kad granulėse nėra toksiškų, nedegių ir kitokių priemaišų. Mūsų asortimente esančių spygliuočių medienos granulių charakteristikos:
- Klasė: A1 Klasė
- Diametras: 6 mm
- Kaloringumas: 17,3Mj / kg arba 5kWh/kg
- Drėgmė: 7.8 %
- Peleningumas: 0.4 %
- Tankis: 620kg / m3
- Mechaninis patvarumas: 99 %
Informaciją kopijuoti ir platinti be UAB "SPgrupe" sutikimo griežtai draudžiama! | © statybapigiau.lt 2022
UAB „SPgrupe“,
Įmonės kodas 302442358
Adresas: Baltų pr. 36, LT-48196, Kaunas
PVM kodas LT100004965118
AB SEB bankas, kodas 70440
A/s LT757044060007213996
info@statybapigiau.lt
2025 © UAB „SPgrupe". Visos teisės saugomos.
Sprendimas: webmod