Kokybiška saulės modulių konstrukcija ypač svarbu

Nusprendę įsirengti saulės elektrinę, itin daug dėmesio skiriame saulės moduliams ir gerokai per mažai galvojame apie konstrukciją, ant kurios tie moduliai bus tvirtinami. Tai gali būti didelė klaida, nes netolimoje ateityje dėl netinkamai parinktos konstrukcijos lauks nemažai problemų ar net grėsmių. Neatsakingo saulės modulius laikančios konstrukcijos pasirinkimo rezultatas gali būti:

  1. sandarumą praradęs stogas,

  2. sugadintas termoizoliacinis sluoksnis,

  3. sugadinta stogo danga,

  4. avarinės būklės trumpai naudotos saulės modulių konstrukcijos.

Saulės elektrinės modulius laikančias konstrukcijas atsakingai rinktis itin svarbu Lietuvoje, nes gyvename tokioje klimato juostoje, kur vėjo ir sniego apkrovos yra gana didelės ir jų diapazonas itin platus. Dažnu atveju tokios apkrovos gali siekti net 2000–2500 Pa (2–2,5 kN m²), o pajūryje net dar daugiau. Jei jums renkantis konstrukcijas jų pardavėjas neklausia, kokioje geografinėje vietoje jas montuosite, koks jūsų stogo aukštis, nuolydis, tipas, – tai ženklas, kad jis nori parduoti konstrukcijas neišsiaiškinęs apkrovų ir neįvertinęs, ar tokios konstrukcijos jums apskritai yra tinkamos. Lietuvoje apkrovos gali skirtis net kelis kartus, priklausomai nuo ypatumų, paminėtų ankstesniame sakinyje. Universalių konstrukcijų, tinkančių visoms Lietuvoje galimoms apkrovoms – nėra.

 

NEATSAKINGO SAULĖS ELEKTRINĖS PROJEKTAVIMO PASEKMES KARTAIS PAJUSITE NE IŠ KARTO

,,Vertinant tipinius atvejus gali atrodyti, kad saulės elektrinės tvirtinimo konstrukcijas veikiančios apkrovos yra minimalios, tačiau ekstremaliomis sąlygomis apkrovų dydžiai gali pavojingai išaugti, todėl svarbu yra tinkamai įvertinti galimas ekstremalias apkrovas ir atsakingai parinkti laikančiosios konstrukcijos elementus. Pastaruoju metu ženkliai didėjančios saulės elektrinių montavimo tendencijos tik vėliau gali atskleisti skubaus projektavimo pasekmes. Kaip pavyzdys, priklausomai nuo regiono, vietovės ypatybių, pastato aukščio, stogo kampo ir montavimo vietos ant stogo ekstremalios apkrovos gali skirtis iki keturių kartų ir siekti nuo 1.5 kN/m2 iki 6 kN/m2“, – tai citata iš su mumis bendradarbiaujančio Kauno technologijos universiteto mokslininko atlikto standartinio vieno iš saulės modulių konstrukcijos elemento vertinimo ataskaitos.

 

Atlikus tyrimą buvo nustatyta, kad konstrukcinis elementas – iš vieno pardavėjo Lietuvoje įsigytas laikiklis, dažnai naudojamas keraminėms arba betoninėms čerpėms, yra gerokai per silpnas. Sakydami „gerokai per silpnas“, turime omenyje, kad kai kuriais atvejais jis per silpnas 10 kartų, o gal ir dar daugiau. Supratote mus teisingai. Sunku pasakyti, ar tokius gaminius siūlo nesąžiningi, ar tik šios srities žinių neturintys, tačiau prieš klientą ekspertais apsimetantys pardavėjai ir montuotojai. Vertinant pagal Lietuvoje galiojančius standartus, tokių saulės modulių konstrukcijų atlaikomos sniego ir vėjo apkrovos yra nepakankamos ir gerokai mažesnės. Rinkoje taip pat siūlomi įvairūs produktai, netinkantys stogams ir negalintys būti jiems naudojami.

 

Bet pradėkime viską nuo pradžių. Visų pirma paaiškinsime, kas tokie esame ir, apskritai, kodėl apie tai jums rašome. Taip pat pasidalinsime su jumis savo nemokamu interaktyviuoju įrankiu, kurį rasite adresu www.apkrovos.lt ir kuriuo naudodamiesi nuo šiol visada galėsite pasitikrinti tikrąsias apkrovas, tenkančias jūsų saulės modulių konstrukcijai.

Apkrovu-skaiciavimas

 

PRIORITETAS – TIK PATIKIMOS, SAUGIOS IR IŠBANDYTOS SAULĖS MODULIŲ KONSTRUKCIJOS

Esame vieni didžiausių individualių namų stogų pardavėjai Lietuvoje. Bet šios informacijos tikslas – ne pasipuikuoti: norime pasakyti, kad mes vieni pirmųjų iš su mumis bendradarbiaujančių statybininkų pradėjome gauti informacijos apie netinkamai sumontuotas saulės modulių konstrukcines sistemas, dėl to buvo pažeistas kai kurių žmonių namo stogo sandarumas. Iš pradžių konsultavome, bet paskui nusprendėme, kad turime savo klientams patys pasiūlyti patikrintas saugias ir patikimas saulės modulių montavimo sistemas. Kaip ir kiekvienas atsakingas verslas, stengėmės elgtis profesionaliai: subūrėme patyrusių specialistų komandą, pasirašėme bendradarbiavimo sutartį su vienu saulės modulių gamintoju (gavome jų technologų palaikymą saulės modulių techniniais klausimais), su vienu ilgamečiu rangovu – saulės modulių montuotoju (galėjome išsiaiškinti visas montavimo subtilybes), su Kauno technologijos universitetu (jis padėjo mums visais konstrukcijų modeliavimo, skaičiavimo ir bandymų klausimais). Subūrę komandą, pradėjome darbus. Iš karto ėmėme išsamiai analizuoti rinkoje esančius produktus: norėjome sužinoti, su kuriais jų gamintojais galėtume bendradarbiauti, o kuriuos produktus dar reikėtų patobulinti patiems. Deja, pamatėme, kad gana nemaža dalis siūlomų saulės modulių konstrukcijų yra netinkamos naudoti Lietuvoje. Jos tiesiog yra per silpnos, o kai kurie tokių konstrukcijų mazgai apskritai yra nepatikimi ir tik laiko klausimas (kartais net kelių mėnesių), kada tokia konstrukcija sugadins stogą, ant kurio yra sumontuota. Bet svarbiausias klausimas, kurį šiandien keliame, ar nugriuvusi tokia nepatikima konstrukcija nesukels pavojaus jums patiems? Nesmagu apie tokius dalykus rašyti, bet norime padėti svarstantiems įsigyti tokias saulės modulių konstrukcijas.

Laikikliai

 

KIEKVIENO TIPO STOGUI REIKIA TINKAMO SPRENDIMO

Šiuo metu analizės ir tyrimų informacijos turime tikrai daug. Šiame straipsnyje stengsimės ją pateikti glaustai ir konkrečiai, nors jos ir nemažai, nes norime atkreiptume jūsų dėmesį į pagrindinius pavojus, su kuriais gali tekti susidurti perkant ar montuojant tokias konstrukcijas. Visą medžiagą suskirstysime pagal Lietuvoje populiariausius stogo tipus:

 

1. Neapšiltinti arba apšiltinti plokštieji stogai

Pavojingiausios tokių stogų konstrukcijos yra balastinės. Lietuvos atplėšimo apkrovos yra tikrai gana didelės. Standartiškai vienam m2 gali tekti 100 kg ir daugiau, taigi balastų atsvara turi būti proporcinga – 100 kg / 1 m2. Dažniausiai matome, kad konstrukcijų pardavėjai komplektuoja nepakankamą atsvarą balastais, be to, balastai yra neįtvirtinami į konstrukciją, o tai yra būtina dėl vėjo pulsacijos (sukeliamos vibracijos). Taip pat pasitaiko nesąžiningų pardavėjų, kurie kaip atsvarą balastams siūlo vėjo deflektorius ant konstrukcijos šonų, bet nepateikia jokių jų efektyvumo įrodymų ar patvirtinimo deklaracijos. Taip pat nepamirškime, kad saulės moduliai turi būti vėdinami.

Nepakankama-atsvara-vejui

Net ir sukomplektavę nedidelę atsvarą balastais, dauguma pamiršta, kad net ir 50 kg/m2 papildomas svoris kai kuriems stogams yra kritinis. Dažniausiai visi pastatai buvo projektuojami taip, kad atlaikytų tik ekstremalias sniego ir vėjo apkrovas, bet ne ekstremalias su, pavyzdžiui, papildomu dar 25 tonų svoriu, vertinant 100 kW saulės modulius su 50 kg / 1 m2 balastais. Tokiu atveju gausiai iškritus sniego stogas gali tiesiog įgriūti. Tad norint naudoti balastus, būtina atlikti pastato ekspertizę ir nustatyti, kokią papildomą apkrovą gali atlaikyti stogas.

Teko matyti, kad kartais saulės modulių konstrukcija montuojama ant apšiltinto stogo. Galime tik priminti, kad izoliacinės medžiagos, ypač vata, nuo sunkių statinių (nuolatinių) apkrovų sėda. Tokiu atveju balastai pradės smukti, o hidroizoliacinis sluoksnis iš prilydomos stogo dangos ar EPDM dėl atsiradusių įtempių – plyšti.

 

2. Stogai su keraminėmis ar betoninėmis čerpėmis

Konstrukcinis elementas, paminėtas mokslininko šio laiško pradžioje, yra būtent iš šio tipo stogų. Pagrindinė problema, kad beveik visais atvejais naudojami 4–6 mm storio kabliai, skirti saulės modulių konstrukcijai tvirtinti, yra nepakankami Lietuvoje esančioms apkrovoms. Galbūt pakankami Vokietijoje ar Lenkijoje, kur kai kuriuose regionuose apkrovos 3 kartus mažesnės, bet nepakankami Lietuvoje. Pagal jų atlaikomas apkrovas standartiniam (2 m2) saulės moduliui dažniausiai reikėtų 8 ar net 16 (priklausomai nuo plieno storio) tokių laikiklių, o montuotojai paprastai naudoja tik 2–3. Tokie laikikliai ne tik kad neatlaiko jiems tenkančių apkrovų, jas perduoda stogo čerpėms ir dėl to šios įskyla, bet dėl per didelių apkrovų laikikliuose prasideda ir negrįžtami cheminiai procesai. Dėl to po kurio laiko tokie laikikliai gali lūžti tarsi plastikas, o visa konstrukcija nuslysti žemyn.   

Sugadintas-keramikinis-stogas

 

3. Stogai su plienine (trapecinis, sinusinis, čerpinis profilis) ar šiferine danga

Salelės – tokį pavadinimą dažnai girdime iš statybininkų ar montuotojų, kalbančių apie bėgelį, montuojamą ant plieninės dangos bangų viršaus. Tai yra greitas ir pigus būdas sumontuoti saulės modulius, bet jis yra netinkamas. Montuojant saulės modulius su tokiais elementais, ateityje tikrai lauks bėda. Visų pirma reikia paminėti, kad plieninė savilaikė stogo danga yra gaminama laikantis standartų EN 508-1 ir EN 14782. Tik juos atitinkanti stogo danga gali būti ženklinama CE ženklu. Be to, standarte EN 508-1 aiškiai sakoma, kad tokie stogo dangos lakštai yra sukurti taip, kad atlaikytų tik vėjo, lietaus ir sniego apkrovas ir jas perduotų stogo konstrukcijai. Tai nėra konstrukciniai profiliai ir jokių statinių (nuolatinių) apkrovų jie atlaikyti negali. Žinoma, tai patvirtino ir mūsų bandymai, bei jau yra atvejų, kai stogo dangos profilio bangos įlūžo. Tokia salelė sukoncentruoja gaunamas apkrovas į mažą stogo dangos plotą ir dėl to laikui bėgant įlinksta stogo profilio bangos. Tokios salelės ant stogo profilio taip pat tvirtinamos sraigtais, skirtais lankstiniams. Kartais tokioms salelėms gali tekti 200–400 kg atplėšimo jėga ir dėl to ant tokių varžtų esančios tarpinės tiesiog sutraiškomos, o sriegis, įsuktas į 0,5 mm storio skardą, dėl vėjo pulsacijos išklibinamas.

Sugadinta-plienine-stogo-danga

Kitas populiarus elementas – sraigtiniai laikikliai. Medinei konstrukcijai skirti sraigtiniai laikikliai dažniausiai sukami į stogo konstrukcijos skersinius (grebėstus). Rinkoje parduodamų laikiklių apatinio sriegio ilgis paprastai yra 80–90 mm. Tokio sriegio ilgis verčia sraigtą sukti tol, kol sriegis pasislepia po stogo danga (EPDM tarpinė dėl sandarumo dedama virš sriegio). Tad matematika paprasta: jei jūsų stogo dangos bangos aukštis 20 mm, skersinio (grebėsto) aukštis 25 mm, o  statybininkai, montavę stogo dangą, nuo difuzinės plėvelės jį pakėlė ne 50 mm, bet tik 25 mm (80 mm – 20 – 25 – 25 mm = -10 mm), difuzinė plėvelė praduriama. Pasitaikė atvejų, kai tokie sraigtai montuojami per retai. Dažniausiai naudojami 10 mm storio sraigtai, bet jų realus storis, matuojamas per sraigto šerdį, dažniausiai būna apie 7 mm. Tokių sraigtų laikomoji galia sumažėja esant didesniam stogo nuolydžiui, tad, nesant pakankamai šių sraigtų, jie pasvyra ir pradeda remtis į stogo dangos pragręžtos angos kraštinę – dėl to gali būti pažeista EPDM tarpinė ar pati stogo danga. Atlikus tyrimus nemažai abejonių kyla ir dėl kai kurių varžtų EPDM tarpinių kokybės. Įsitikinkite, kad pardavėjas garantiją suteikia ir ant varžto esančiai EPDM tarpinei, nes ji gali būti pirmoji priežastis, dėl ko teks keisti visą konstrukciją.

sraigtai

Sraigtiniai laikikliai ar įvairūs tiesiabriauniai į metalinę (ZET, CET) konstrukciją. Jau teko matyti ir siūlomų saulės modulių konstrukcijų šio stogo tipui. Dažniausiai pasitaiko problema, kai montuotojai netinkamai paskirsto apkrovas laikantiesiems statybiniams profiliams. Kaip ir stogo danga, konstrukciniai stogo ilginiai yra suprojektuoti ir sumontuoti taip, kad atlaikytų jiems tenkančias konstruktoriaus suplanuoto ploto apkrovas. Montuojant modulius, apkrovas būtina paskirstyti taip pat, kaip jos pasiskirsto ant stogo ilginių sumontuotoje stogo dangoje. Taip pat būtina apskaičiuoti, ar stogo ilginiui viename taške tenkanti apkrova nepažeis paties ilginio viršutinės briaunos, ar jos neįlenks. Žinoma, visus šiuos skaičiavimus turi atlikti konstrukcijų pardavėjai ir pateikti tokių skaičiavimų deklaraciją, kitu atveju nebūsite užtikrinti, kad konstrukcija, kuri bus sumontuota, išties yra saugi.

Apkrovos 2

 

4. Stogai su plieniniu klasikiniu (valciniu) profiliu

Tokia stogo danga dažniausiai vadinama „plaukiojančia“. Ji suprojektuota taip, kad svyruojant temperatūrai galėtų šiek tiek slankioti ant stogo konstrukcijos. Tikriausiai būtų komiška, bet teisinga, jei pasakytume, kad ant tokios stogo dangos sumontuota saulės elektrinė, jei nemontuojama tiesiai į stogo konstrukciją, yra „plaukiojanti“ saulės elektrinė. Rinkoje yra nemažai laikiklių, kurie tvirtinami ant tokios stogo dangos bangų viršaus ir į stogo konstrukciją nesiremia. Tokio stogo profilio banga dėl gaunamų apkrovų gali įlinkti. Bet net jei ir laikiklis remiasi į stogo dangos konstrukciją, pavojingiausias yra vėjas, kuris kai kuriuose stogo dalyse (kraštuose), esant ekstremaliai situacijai, gali veikti net 200–300 kg / m2 jėga. Taigi klasikinis stogo profilis, kurio vienas m2 pritvirtintas 4–8 sraigtais, kurių dydis tik 4,2×25 mm, kilus audrai, paprasčiausiai gali neatlaikyti ir pradėti nuo stogo ardytis kartus su ant jo esančiais saulės moduliais.

SE-konstrukcija-brokas

 

5. Įvairios tarpinės ir sandarikliai

Kaip jau rašėme anksčiau, visoje konstrukcijoje svarbią funkciją atlieka tarpinės ir kitos sandarinimo priemonės. Labai svarbu, kad jos būtų kokybiškos, naudojamos medžiagos patikrintos laiko ir atsparios UV spinduliuotei. Net jeigu metaliniai konstrukciniai mazgai laikytų ilgai, netinkamos kokybės tarpinės ims neatlikti savo funkcijos ir prireiks saulės modulių sistemos kapitalinio remonto, o paskui gali tekti remontuoti ir stogo dangą ar stogo konstrukciją. Kartais įvairiam sandarinimui pardavėjai ar montuotojai siūlo naudoti neilgaamžes medžiagas, skirtas vidaus patalpoms ir netinkančias lauko sąlygomis. Tokie sandarikliai, kaip įvairios gumos, porolonai ar įvairūs tam nepritaikyti silikonai, savo savybes dažniausiai praranda per kelerius metus ir nebeatlieka hidroizoliacijos funkcijos. Blogiausia, kai montuotojai įvairiems elementams sandarinti naudoja sandariklius ar klijus net su agresyviomis cheminėmis medžiagomis, pvz., bitumo sudėties plieninei dangai. Dėl to mazgas ne tik bus patikimai neužsandarintas, bet laikui bėgant šios medžiagos sukels daug greitesnę plieno koroziją.

SE-tarpinės-sandarikliai-brokas

 

AR NETEKS ANTŽEMINĖS KONTRUKCIJOS PO AUDROS IEŠKOTI KAIMYNO KIEME?

Viena iš pagrindinių tokių konstrukcijų problemų yra tai, kad jos per silpnos ir per stiprią audrą vėjas jas gali lengvai išvartyti. Tikriausiai jau iš aukščiau pateiktos informacijos supratote, kad Lietuvai būdingos ypač didelės vėjo apkrovos. Ne veltui esame šalis, kurioje gana gerą grąžą duoda vėjo jėgainės. Dėl šių apkrovų visoms tokioms konstrukcijoms turi būti sukonstruojamas rimtas pamatas. Populiarūs įkalami ar įsukami „pamatai“ yra netinkami ir neatlaiko jiems tenkančių apkrovų. Jei norite įsigyti tokias konstrukcijas, rekomenduojame su mūsų interaktyviuoju įrankiu, esančiu adresu www.apkrovos.lt, pasitikrinti apkrovas, kurios teks jūsų antžeminei konstrukcijai pasirinktoje geografinėje vietovėje. Programa parodo, kokią atplėšimo ir spaudimo jėgą (kilogramais, paskaliais) konstrukcija turės atlaikyti. Reikalaukite pardavėjo, kad jis deklaracija patvirtintų, kokias tikslias apkrovas, kokiu pamatu įtvirtinta atlaiko jo parduodama konstrukcija. Be to, ir patys bandykite pasamprotauti, jei pasiskaičiavę su mūsų įrankiu sužinosite, kad konstrukcija turi atlaikyti, tarkime, 12 tonų atplėšimo apkrovą, o pardavėjas siūlo ją įtvirtinti įkalant šešis 1,5 m ilgio ilginius į žemę. Taigi ar vienas ilginis atlaikys, kai jį veiks 2 tonų atplėšimo jėga? Žinoma, mažai tikėtina, kad ant žemės stovinti konstrukcija, įvykus nelaimes atveju ką nors sužalos, bet materialiniai nuostoliai gali būti didžiuliai, nes dėl ne pagal standartus nustatytų apkrovų, sumontuotų konstrukcijų galite negauti ir draudimo išmokos.

SE-kontrukcija-neatlaiko-apkrovu-brokas

 

RINKOJE YRA IR KOKYBIŠKŲ SPRENDIMŲ – TIK NETINGĖKITE PASIDOMĖTI!

Stengdamiesi išryškinti pagrindines saulės modulių konstrukcijų bėdas, nenorėjome jūsų išgąsdinti. Rinkoje yra ir saugių saulės modulių konstrukcijų. Yra savo klientams sąžiningų gamintojų, kurie siūlydami savo gaminius atskleidžia visas konstrukcinių mazgų laikomąsias galias ir taip leidžia klientams ar montuotojams įsigytas konstrukcijas tinkamai įsivertinti pagal savo stogo tipą ir jam keliamus apkrovų reikalavimus. Mes taip pat bendradarbiaujame tik su gamintojais, kurie supranta šiandien mūsų aprašytus dalykus. Klientams siūlome ir kai kurias savo gaminamas konstrukcijas. Su visomis konstrukcijomis galima susipažinti adresu www.statybapigiau.lt. Asortimentą po truputį plečiame. Žinoma, nenorime, kad šis straipsnis virstų banalia reklama. Tad siūlydami susipažinti su mūsų produktais, prašome pažiūrėti, kokius šių konstrukcijų duomenis ir informaciją pateikiame, kokio storio elementus naudojame ir kaip padedame susikomplektuoti būtent tai, ko reikia klientams. Jūsų valia nuspręsti, kokias konstrukcijas įsigyti, bet tegul mūsų pavyzdys jums būna pagalbinis įrankis, padedantis visus pardavėjus įvertinti su vienoda liniuote. Rinkoje tikrai nemažai nesąžiningų ar net šioje srityje neišprususių pardavėjų ir montuotojų. Kartais iš tokių žmonių tenka girdėti tvirtinimų, kad net ir jų klientams siūlomos Lietuvos apkrovų neatitinkančios konstrukcijos laiko ko puikiausiai. Bet vėjo (LST EN 1991-1-4) ir sniego (LST EN 1991-1-3) apkrovų standartai buvo sukurti taip, kad apsaugotų nuo ekstremalių situacijų. Labai liūdna šiandien prisiminti žemės drebėjimą Turkijoje, nusinešusį tiek daug gyvybių, bet būtent ten išryškėjo, kad standartų nesilaikiusių statybininkų pastatyti pastatai griuvo kaip kortų nameliai. Tai nenutiko pastatams, pastatytiems laikantis taisyklių. Taigi Jūs patys esate suinteresuoti, kad ne tik saulės modulių konstrukcija būtų saugi, bet ir stogas tarnautų ilgus metus. Kaip bebūtų apmaudu, dėl šiandien netinkamai priimtų sprendimų jau po kelerių metų gali tekti ardyti saulės modulių elektrinę ir atlikti kapitalinį stogo remontą.

 

PRAŠYKITE, KAD GAMINTOJAS PATEIKTŲ DEKLARACIJAS!

Turėkite omenyje, kad kai kurie konstrukcijų pardavėjai nepateikia jokių deklaracijų, kuriose būtų tiksliai nurodyta, kokias apkrovas tos konstrukcijos atlaiko, kas tiksliai komplektą sudaro ir kaip mazgai tvirtinami tarpusavyje – visi šie duomenys labai svarbūs vertinant tikslias konstrukcijos laikomąsias galias. Nepateikdami šių duomenų, pardavėjai neprisiima jokios atsakomybės ir, įvykus nelaimingam atsitikimui, visai tikėtina, kad kaltas bus pats konstrukcijas įsigijęs ir susimontavęs klientas. Tad linkime pasirinkti patikimus stogo konstrukcijų pardavėjus ir montuoti tik saugias konstrukcijas. Ir nepamirškite savo saulės modulių konstrukcijai tenkančių apkrovų pasitikrinti su mūsų įrankiu, kurį rasite adresu www.apkrovos.lt .

 

Proformann konstrukcijas ir jų elementus galite rasti čia: Saulės jėgainės montavimo sistemos

 

Informaciją kopijuoti ir platinti be UAB "SPgrupe"  sutikimo griežtai draudžiama! | © statybapigiau.lt 2023

Sužinokite naujienas pirmieji!
Susipažinkite su mūsų PRIVATUMO POLITIKA
Rekvizitai:
UAB „SPgrupe“,
Įmonės kodas 302442358
Adresas: Baltų pr. 36, LT-48196, Kaunas
PVM kodas LT100004965118
AB SEB bankas, kodas 70440
A/s LT757044060007213996
info@statybapigiau.lt
MokilizingasESto lizingas

2024 © UAB „SPgrupe". Visos teisės saugomos.

Sprendimas: webmod