Populiariausi mitai apie saulės elektrines

Šešėlis

Ant stogo įrengto oro kondicionieriaus daromo šešėlio saulės baterijų plokščių eilutei pavyzdys. Be plokštės optimizatorių iš dalies šešėlyje esančios saulės baterijų plokštės stipriai sumažins visos elektrinės generuojamos galios kiekį.

 

Dėl vienokių ar kitokių priežasčių internete pateikiama labai daug klaidingos informacijos apie saulės baterijų plokščių trūkumus arba problemas. Taip pat pateikiami keisti teiginiai apie tai, kad saulės baterijų plokštės yra toksiškos, nepatikimos ar nepadeda sumažinti išmetamųjų teršalų. Didžioji dalis šios informacijos atsirado šio amžiaus pradžioje, kai ant stogo įrengiamos saulės elektrinės buvo palyginti nauja ir labai brangi technologija. Tada kai kurie iš šių teiginių netgi buvo teisingi. Tačiau saulės energijos technologijos per pastaruosius du dešimtmečius sparčiai ištobulėjo, o saulės baterijų plokščių kaina stipriai sumažėjo, našumas smarkiai išaugo, o patikimumas padidėjo. Daugėjant diskusijų apie saulės elektrinių privalumus ir trūkumus reikėtų išsiaiškinti kai kuriuos iš šių paplitusių klaidinančių mitų.

 

Populiariausi mitai apie saulės baterijų plokštes

  1. Saulės baterijų plokštės neatsipirks.
  2. Saulės baterijų plokštės neveikia esant aukštai temperatūrai.
  3. Saulės baterijų plokštės neveikia, kai debesuota.
  4. Saulės baterijų plokštės veiks nutrūkus elektros energijos tiekimui.
  5. Saulės baterijų plokščių gamybai suvartojama daugiau energijos nei pagaminama.
  6. Saulės baterijų plokštės yra toksiškos ir negali būti perdirbtos.

1 mitas. Saulės baterijų plokštės neatsipirks

Jei paklaustumėte bet kurio saulės baterijų plokštes įsirengusio asmens, tikėtina, kad jie pastebėjo stipriai sumažėjusią sąskaitą už elektrą. Nenuostabu, kad tie, kurie pastebi didelį sutaupymą, taip pat paprastai geriau žino, kiek ir kada būtent suvartoja elektros energijos. Šie apie elektros energiją išmanantys asmenys dažnai yra sumanūs ir daug energijos vartojančius prietaisus naudoja dieną. Tokie prietaisai kaip indaplovės, skalbimo mašinos, siurbliai ir karšto vandens sistemos gali būti nustatyti naudojant laikmačius taip, kad jie maksimaliai išnaudotų saulės energiją. Išankstinis namų šildymas arba vėsinimas taip pat gali būti veiksmingas būdas padidinti savarankišką energijos vartojimą, o ne tiekti saulės energijos perteklių atgal į tinklą už labai mažą grąžą.

Daugumos namų saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis yra 4–6 metai. Įmonėms, kurios veikia dieną, atsipirkimas gali būti net 3 metai. Tai visai neblogai, nes saulės baterijų plokščių eksploatavimo trukmė paprastai yra daugiau kaip 20 metų, o dauguma gamintojų taip pat suteikia 12–25 metų garantiją.

Kai kurie saulės baterijų plokštes įsirengę asmenys gali nepastebėti, kad elektros sąnaudos labai sumažėjo. Paprastai taip yra dėl to, kad didžioji dalis elektros energijos suvartojama vakare. Deja, per mažą generuojamos energijos kiekį taip pat dažnai lemia blogai suprojektuotos sistemos, kurias per daug dengia šešėlis nuo medžių ar ant stogo sumontuotų kitų įrenginių. Dauguma saulės elektrinių naudojami nuosekliai sujungtų plokščių saulės energijos inverteriai, kurie yra prijungti prie saulės baterijų plokščių eilutės (į eilę surinktų plokščių). Dalinis vienos ar kelių eilutės plokščių šešėlis sumažina visos eilutės galią.

Laimei, dalinio šešėlio keliamas problemas galima išspręsti naudojant nuolatinės srovės galios optimizatorius arba mikroinverterius, kurie leidžia kiekvienai plokštei veikti atskirai. Šie įtaisai sumažina dalinio šešėlio poveikį ir stipriai pagerina sistemos veikimą.

Kai kurie didesni namų ūkiai taip pat gali suvartoti daug elektros energijos (30–50 kWh per dieną) namų šildymui, baseinams ar vandeniui pašildyti. Tokiu atveju įprastas 5–6 kW saulės baterijų modulynas gali būti per mažas. Didesniems namams, kuriuose suvartojama daug energijos, reikės didesnės saulės elektrinės, o savininkams reikėtų įrengti našesnius prietaisus.

Pirmiau pateiktos priežastys taip pat pabrėžia, kodėl turėtumėte pirkti saulės elektrinę iš patikimos saulės energijos įmonės, o ne iš į duris pasibeldžiusio pardavėjo, kuris jums pažadės, kad galėsite pamiršti apie sąskaitas už elektrą, kad tik greičiau parduotų jums saulės elektrinę.

 

2 mitas. Saulės baterijų plokštės neveikia esant aukštai temperatūrai

Įdomu tai, kad ši klaidinga nuomonė yra labai paplitusi. Saulės baterijų plokščių našumas šiek tiek sumažėja esant aukštesnei temperatūrai, tačiau jos niekada nenustoja veikti esant tam tikrai temperatūrai. Saulės baterijų plokščių galia (vatais, W) matuojama laboratorijoje 25 °C temperatūroje. Tačiau realiame pasaulyje, kai saulės baterijų plokštes veikia saulės spinduliai, saulės elementų temperatūra pakils iki maždaug 20 °C daugiau aplinkos oro temperatūros. Taigi, kai lauke temperatūra siekia 25 °C, elementų temperatūra gali būti maždaug 45 °C (priklausomai nuo vėjo ir plokštės orientacijos). Tai savo ruožtu sumažina elemento našumą ir paprastai prilygsta 8–10 proc. galios sumažėjimui. Tačiau labai karštą dieną, kai temperatūra viršija 40 °C, saulės baterijų plokštės išėjimo galia gali sumažėti 12–18 proc. Galios nuostolių dydis esant aukštai temperatūrai nustatomas pagal „galios temperatūrinį koeficientą“. Paprastai tai yra 0,4 proc. vienam °C esant aukštesnei kaip 25 °C temperatūrai. Plokštės iš monokristalinių saulės elementų šiuo atžvilgiu yra šiek tiek geresnės nei plokštės iš polikristalinių elementų, bet geriausiomis eksploatacinėmis savybėmis pasižymi plokštės, kuriose naudojami pažangesni IBC ir HCT elementai.

Priešingas efektas gali atsirasti, kai oro temperatūra yra žemesnė nei 25 laipsniai arba ant plokščių pučia labai šaltas vėjas. Žemos oro temperatūros ir vėjo vėsinimo efektas iš tikrųjų padidina saulės baterijų plokščių našumą.

 

3 mitas. Saulės baterijų plokštės neveikia, kai debesuota

Esant debesims saulės baterijų plokštės nustoja generuoti energiją tik labai retais atvejais. Priežastis gana paprasta – debesys ne visiškai užstoja saulės spindulius.  Debesuotais orais generuojamos saulės energijos kiekis sumažėja dėl to, kad debesys sugeria ar atspindi saulės spinduliuotę. Tai, kiek spinduliuotės praeina per debesis, priklauso nuo debesies tipo, tankio ar storio. Stebina tai, kad kai kurie aukštai esantys ploni debesų sluoksniai gali išsklaidyti saulės šviesą ir dėl to generuojamos energijos kiekis šiek tiek padidėja, ypač ankstyvą rytą ir vėlyvą popietę.

Debesuotu oru saulės energijos generavimas paprastai sumažėja 60–80 proc., priklausomai nuo paros laiko ir metų laiko. Akivaizdu, kad vasarą daug geriau nei žiemą. Tačiau perkūnijos metu arba kai debesys labai tamsūs, saulės spinduliuotės kiekis gali sumažėti iki 5 ar 10 proc. lyginant su visiška saulės šviesa, todėl atitinkamai sumažės ir saulės elektrinės generuojama energija. Apibendrinant galima pasakyti, kad saulės elektrinės generuojamos energijos kiekis debesuotu oru gali gerokai sumažėti, tačiau tai priklauso nuo debesų tipo ir paros laiko.

 

4 mitas. Saulės baterijų plokštės veiks nutrūkus elektros energijos tiekimui

Dėl griežtų saugos reikalavimų įprastos prie tinklo prijungtos saulės elektrinės turi būti išjungtos nutrūkus tinklo veiklai arba elektros energijos tiekimui. Elektros energijos tiekimas dažnai nutrūksta per stiprias audras ant elektros linijų nukritus medžiams. Siekiant apsaugoti avarinių pagalbų darbuotojus ir pažeistas linijas taisantį techninį personalą, visi saulės energijos inverteriai turi būti automatiškai išjungti kuo greičiau nuo elektros energijos tiekimo nutraukimo arba didelio tinklo įtampos svyravimo.

Tačiau dauguma „hibridinių“ sistemų su akumuliatoriais gali atsiskirti nuo tinklo nutrūkus elektros energijos tiekimui (tai vadinama izoliavimu) ir suteikti tam tikrą atsarginės energijos kiekį. Paprastai atsarginės elektros energijos šaltiniai gali aprūpinti elektra tik šviestuvus ir paprasčiausius prietaisus, o kelios pažangesnės sistemos, naudojančios kelių režimų inverterius, gali užtikrinti atsarginį elektros energijos tiekimą daugumai buitinių prietaisų.

 

5 mitas. Saulės baterijų plokščių gamybai suvartojama daugiau energijos nei pagaminama

Naudojamos saulės baterijų plokštės neišskiria jokių išmetamųjų teršalų, tačiau jos yra pagamintos iš skirtingų medžiagų, įskaitant stiklą, aliuminį, silicį ir kai kuriuos plastikus, kuriems pagaminti reikia skirtingų išteklių ir energijos. Energija, naudojama gaminiui išgauti, rafinuoti, transportuoti ir pagaminti, vadinama „įkūnytąja energija“. Įprasta saulės baterijų plokštė pagamina pakankamai energijos, kad atpirktų įkūnytąją energiją per 3–4 metus, tačiau padidėjus plokštės našumui tikimasi, kad per ateinantį dešimtmetį ši trukmė sumažės iki mažiau nei 2 metų.

 

Dėl padidėjusio našumo ir patobulintų gamybos metodų daugelio šiuolaikinių sistemų atsipirkimo laikas jau gali būti trumpesnis kaip 2 metai. Atsižvelgiant į tai, kad kokybiškos saulės baterijų plokštės tarnaus 20–30 metų, jos lengvai atpirks įkūnytąją energiją kelis kartus ir kompensuos tūkstančius tonų išmetamųjų teršalų.

 

6 mitas. Saulės baterijų plokštės yra toksiškos ir negali būti perdirbtos

Teiginiai apie toksiškas saulės baterijų plokštes kyla dėl nebenaudojamų plonasluoksnių arba „amorfinių“ saulės baterijų plokščių. Šios senesnės kartos mažesnio našumo plokštės buvo parduodamos iki maždaug 2010 m., tačiau greitai buvo pamirštos dėl didžiulės kristalinio silicio saulės elementų, kurie taip pat buvo daug našesni, pažangos.

Nors senose plonasluoksnėse saulės baterijų plokštėse buvo nedidelis kiekis kadmio, jeigu plokščių neskaidyti į gabalėlius, labai mažas kiekis kadmio išlaikomas viduje ir negali ištekėti. Svarbu pažymėti, kad įprastuose buitiniuose elektroniniuose prietaisuose, mobiliuosiuose telefonuose, televizoriuose ir kompiuteriuose naudojama daug toksiškų elementų, todėl elektroninės atliekos yra didelė pasaulinė problema.

 

Maždaug 96 proc. visų pasaulyje įrengtų saulės baterijų plokščių yra sudarytos iš kristalinio silicio fotovoltinių elementų, aptrauktų polimerine medžiaga ir apsaugotų stikline priekine puse bei aliumininiu rėmu. Toksiškų medžiagų tokioje plokštėje nėra, išskyrus nedidelį kiekį lydmetalyje naudojamo švino. Tačiau net lydmetalio naudojimas palaipsniui nutraukiamas taikant naujus sujungimo būdus suspaudžiant šynas bei naudojant laidžias pastos konsistencijos medžiagas.

 

Perdirbimas. Dauguma per pastaruosius 20 metų įrengtų saulės baterijų plokščių vis dar yra naudojamos, todėl saulės elektrinių atliekų yra santykinai nedaug. Tačiau per ateinančius 10–20 metų baigsis tūkstančių elektrinių eksploatavimo trukmė. Todėl tikimasi, kad padidės su saulės energija susijusių perdirbtinų atliekų kiekis. Saulės baterijų plokščių perdirbimas yra nauja pramonės šaka, tačiau kadangi jas sudarančios medžiagos, pavyzdžiui, aliumininiai rėmai ir tvirtinimo sistemos, yra lengvai perdirbamos, visame pasaulyje yra statoma daug perdirbimo infrastruktūrų.

Kalbant apie Europą, Prancūzijos atliekų tvarkymo bendrovė „Veolia“ Pietų Prancūzijoje atidarė pirmąjį saulės baterijų plokščių perdirbimo kompleksą, kuriame galima perdirbti 95 proc. medžiagų.

 

Daugiau naudingos informacijos apie SAULĖS ELEKTRINES rasite ČIA >>>

 

Informaciją kopijuoti ir platinti be UAB "SPgrupe"  sutikimo griežtai draudžiama! | © statybapigiau.lt 2022

Sužinokite naujienas pirmieji!
Susipažinkite su mūsų PRIVATUMO POLITIKA
Rekvizitai:
UAB „SPgrupe“,
Įmonės kodas 302442358
Adresas: Baltų pr. 36, LT-48196, Kaunas
PVM kodas LT100004965118
AB SEB bankas, kodas 70440
A/s LT757044060007213996
info@statybapigiau.lt
MokilizingasESto lizingas

2024 © UAB „SPgrupe". Visos teisės saugomos.

Sprendimas: webmod