Šilumos siurbliai oras-vanduo. Kaip išsirinkti
Šilumos siurblys oras-vanduo žymiai mažiau teršia aplinką, todėl gyventojai ne tik sutaupo lėšų, efektyviau pasigamindami šilumos energiją, bet ir prisideda prie švaresnės aplinkos, geresnės oro kokybės.
Kodėl verta rinktis oras-vanduo šilumos siurblį?
Esminius punktai, kurie lemia oras-vanduo šilumos siurblių populiarumą:
- Taupumas. Nedidelės elektros energijos sąnaudos.
- Nereikalingas kaminas, nebus papildomų išlaidų, jeigu montuosite sistemą.
- Funkcionalumas. Gali ir šildyti, ir vėsinti patalpas, ruošia karštą vandenį.
- Saugumas. Šildymui naudojant šią sistemą, ženkliai sumažėja gaisro rizika.
- Komfortas ir patogumas. Tokia sistema reikalauja itin mažai priežiūros.
- Ekologiškumas. Tokia šildymo sistema neišskiria CO2 dujų, todėl yra draugiška aplinkai.
Ar šilumos siurblys oras-vanduo tinka senos statybos namui?
Išaugus iškastinio kuro kainoms ir Europos Sąjungos politika, raginanti atsisakyti taršaus kuro, padidino žmonių domėjimąsi šilumos siurbliais, todėl nemaža dalis senų namų savininkų ieško galimybių seną šildymo sistemą keisti į modernų šilumos siurblį. Seniau statytų namų savininkams, prieš keičiant šildymo sistemą, pirmiausia reikėtų įsivertinti ir savo pačių namo būklę. Pageidaujant, kad senos statybos pastate pasiteisintų šilumos siurblys oras–vanduo, pirmiausia reikia, kad namas būtų energetiškai efektyvus. Dažnai senos statybos namai nėra energetiškai efektyvūs, nes jų langai ir stogai yra „kiauri“, namai nėra pakankamai apšiltinti, prastai izoliuoti, o tai reiškia, kad daug šilumos yra tiesiog išleidžiama į lauką. Tokiems neefektyviems namams šilumos siurbliai nepadės, nes jų veikimui reikės labai daug elektros energijos, jie dirbs neefektyviai. Norint, kad šilumos siurblys dirbtų pakankamai efektyviai, reikia, kad namas būtų B arba aukštesnės energetinės klasės. Taigi, prieš įrengiant šilumos siurblį senos statybos name, pirmiausiai reikia namą renovuoti ir tik po to, seną šildymo sistemą keisti į modernų oras–vanduo šilumos siurblį. Kuo didesnė statinio energetinio efektyvumo klasė, tuo šilumos siurblys dirbs efektyviau. Kai šilumos siurblys montuojamas žemo energetinio efektyvumo pastate, jis suvartoja daug elektros energijos, tačiau vis vien nesugeba tinkamai prišildyti namo lauke esant žemai oro temperatūrai.
Kodėl reikia itin kruopščiai įsivertinti reikalingą šilumos siurblio galią?
Tinkamas šilumos siurblio galios parinkimas yra vienas svarbiausių žingsnių. Galima susimontuoti efektyviausią, aukščiausios klasės šilumos siurblį, bet, jeigu jo galia bus per didelė, lyginant su pastato poreikiais, tai ir energijos sąnaudos bus didelės, šaltais žiemos mėnesiais gautos sąskaitos už elektros energijos sunaudojimą, gali nemaloniai nustebinti arba šokiruoti, o įrenginys didžiąją metų dalį, veiks neefektyviai.
Galioja ir priešingas efektas, jeigu šilumos siurblio galia bus per maža, šaltomis dienomis tiesiog pritrūksite šilumos, o sąskaitos už suvartotą energiją taip pat bus didelės.
Taigi, galia turi būti tokia, kokios reikia, nei per maža, nei per didelė.
Kaip parenkama šilumos siurblio galia?
Šilumos siurblio montavimo specialistas, prieš darydamas bet kokius pareiškimus dėl šilumos siurblio galios, pirmiausia kliento turėtų paklausti apie namo energetinį efektyvumą, plotą, šildymo sistemos tipą. Tai yra esminė informacija šilumos siurblio galiai parinkti. Šilumos siurblio efektyvumas ir galia priklauso nuo lauko oro įsiurbiamos ir atiduodamos į sistemą (grindinio šildymo / radiatorių vandens) temperatūrų. Kuo yra žemesnė oro, iš kurio siurblys gauna šilumą, temperatūra, tuo yra mažesnis jo efektyvumas, kuo žemesnė yra vandens temperatūra sistemoje, tuo didesnis šilumos siurblio šildymo efektyvumas. Todėl šilumos siurblys turėtų būti planuojamas kaip žemos temperatūros įrenginys. Renkantis šilumos siurblio galią reikėtų atsižvelgti į tokius veiksnius:
- Į namo energetinę klasę ir šildomą plotą - žinant namo energetinį efektyvumą bei jo plotą, yra gana nesudėtinga parinkti šilumos siurblio galią, nes yra apskaičiuota, kiek tam tikros energetinės klasės namo kvadratiniam metrui reikia šilumos galios.
- Šildymo būdas - šilumos siurblio darbo efektyvumui įtakos turi ir šildymo būdas:
- Grindinis šildymas nereikalauja aukštų temperatūrų. Energetiškai efektyviame name šaltomis žiemos dienomis jo temperatūra yra apie 30 laipsnių.
- Šildymas tradiciniais radiatoriais reikalauja kur kas aukštesnių temperatūrų. O kuo siurblys ruošia aukštesnės temperatūros vandenį, tuo labiau krenta jo naudingumas.
Taigi, jeigu namo energetinis efektyvumas yra aukštas, name sumontuotas grindinis šildymas ar žemos temperatūros radiatoriai, tokiomis sąlygomis šilumos siurblys oras-vanduo dirbs itin efektyviai. Pavyzdžiui, A++ klasės namams šildymo reikia labai nedaug, tik apie 20 W/m2, tad 100 m2 ploto namo šilumos siurblio galia šildymui galimai bus mažesnė negu to namo virtuvėje sumontuotos orkaitės galia.
Ką rodo COP?
Energetinio efektyvumo (našumo) koeficientas COP yra santykis tarp pagaminamos šilumos galios ir sunaudotos elektros energijos. Paprastai šis rodiklis pateikiamas taip, kad pirkėjas galėtų palyginti skirtingų gamintojų siurblių efektyvumą, pavyzdžiui, skaičiuojant energijos santykį, kai lauke yra +7 °C laipsniai šilumos, o į šildymo sistemą tiekiamas 35 °C temperatūros vanduo. Šio koeficiento pateikimą gana griežtai nusako standartas EN 14511. Šis standartas suteikia galimybę palyginti skirtingų šilumos siurblių efektyvumą.
Vertinant šilumos siurblio efektyvumą reikia įvertinti du svarbius veiksnius:
- Kuo žemesnė lauko temperatūra, tuo labiau mažėja šilumos siurblio efektyvumas, šildymo galia. Preliminariais skaičiavimais, esant -15 °C temperatūrai, šilumos siurbliai apytiksliai praranda apie pusę savo galios, kurią kompensuoja integruoti elektriniai šildytuvai, įsijungiantys tada, kai šildymo poreikis yra didelis.
- Šilumos siurblio efektyviam darbui įtakos turi ir drėgnumas. Jeigu oras labai drėgnas, šilumos siurblio šilumokaitis dažnai apšąla, tad siurbliui tenka dažnai įjungti šilumokaičio atitirpdinimo rėžimą. Patebėtina, kad tuo metu šilumos siurblio efektyvumas krenta.
Ką dar turėtumėte žinoti prieš pirkdami šilumos siurblį?
- Triukšmo lygis. Renkantis šilumos siurblį, labai svarbu yra ne tik jo galia, efektyvumas, bet ir keliamo triukšmo lygis. Žiemos metu šilumos siurblys dirba tiek dieną, tiek naktį, tačiau jeigu dieną jo keliamas triukšmas susilieja su kitais aplinkoje sklindančiais triukšmais ir mes jį ignoruojame, tai naktį, kai yra itin tylu, garsiai dirbantis šilumos siurblys gali būti ne tik namo savininko, bet ir jo kaimynų galvos skausmas. Ypač tai yra svarbu tankiai užstatytuose individualių namų gyvenamuosiuose kvartaluose, kai namai yra šalia vienas kito.
- Valdymas ir išmanumo lygis. Rekomenduojama atkreipti dėmesį ir į šilumos siurblio išmanumo lygį. Pavyzdžiui, naujos kartos šilumos siurbliai valdomi pažangiu multifunkciniu valdikliu arba programėle išmaniajame įrenginyje. Tokius įrenginius galima valdyti per nuotolį, kai net nesame namuose. Išmanesni šilumos siurbliai taip pat turi temperatūrinės kreivės funkciją, o tai reiškia, kad šilumos siurblio ruošiamo vandens temperatūra automatiškai keičiasi, priklausomai nuo to, kaip kinta lauko oro temperatūra: kai lauke oro temperatūra kyla, šildyti reikia mažiau, todėl šilumos siurblys tiekia žemesnės temperatūros vandenį. Taip pat atvirkščiai – kai lauko oro temperatūra krenta, tai kyla ruošiamo vandens temperatūra. Verta pažymėti ir tai, kad rinkoje yra šilumos siurblių, kurie turi išmanią atostogų funkciją, taupančią tiek energiją, tiek sistemos darbo resursus. Įjungus atostogų funkciją, šilumos siurblys palaiko minimalią vandens temperatūrą, kad žiemos metu sistema neužšaltų. Prieš grįždamas namo naudotojas gali iš anksto nustatyti dezinfekcijos režimą ir galės būti įsitikinęs, kad naudos bakterijomis neužterštą vandenį.
- Šilumos siurblio gabaritai. Renkantis šilumos siurblį, reikia įvertinti ir savo namo pagalbines patalpas. Jeigu pagalbinės patalpos yra didelės, galimai nebus svarbu, kiek vietos užims šildymo ir karšto vandens ruošimo įranga, tačiau, jeigu vieta yra ribota, renkantis šilumos siurblį reikėtų atsižvelgti ir į tai, kokie yra jo gabaritai. Jeigu vietos trūksta, rekomenduotina rinktis kompaktiškesnį variantą – monobloką, kai visa šildymo sistema yra montuojama lauke, viename universaliame įrenginyje, o viduje sumontuojama tik buitinio karšto vandens talpa. Tokia šildymo sistema geras pasirinkimas ir tiems būstams, kuriuose nėra pagalbinių patalpų.
- Elektros įvadas. Planuojantiems modernizuoti šildymo sistemą, reikėtų įvertinti ir namo elektros įvadą. Kartais pasitaiko situacijų, kai namo energetinis efektyvumas yra tinkamas efektyviam šilumos siurblio darbui, tačiau trūksta elektros įvado galios ir nėra galimybių ją padidinti arba padidinimas bus labai brangus. Šilumos siurbliui reikia galios – elektros energiją naudoja siurblio kompresorius, o esant žemoms temperatūroms papildomai įsijungia elektriniai šildytuvai. Todėl yra būtina įvertinti, kiek namie yra kitų elektrą naudojančių įrenginių: orkaitė, kaitlentė, skalbyklės, džiovyklės, televizoriai ir t. t. Todėl visada reikia skaičiuoti, koks yra bendras galios poreikis ir koks yra namų elektros įvadas
- Šilumos siurblio montavimo niuansai. Šilumos siurblio montavimo procesas nėra sudėtingas, jeigu vidinis ir išorinis įrenginiai yra šalia ir sujungiami tiesiai per sieną einančiais vamzdžiais. Tačiau būna ir kitokių, sudėtingesnių situacijų, pavyzdžiui, kai išorinį įrenginį norima statyti vienoje namo pusėje, o pagalbinė patalpa vidaus įrenginiui yra visai kitoje namo pusėje. Šiuo atveju vamzdžiai pravedami per visą namą. Taigi, priklausomai nuo situacijos ir poreikių, šilumos siurblio įrengimas gali būti greitas ir nebrangus, tačiau kitu atveju gali užtrukti ilgiau ir kainuoti brangiau.
Patikimas gamintojas
Renkantis šilumos siurblį ypač svarbu atsižvelgti ir į gamintoją. Patikimų gamintojų aukštos kokybės šilumos siurblius oras-vanduo galite išsirinkti el. parduotuvėje statybapigiau.lt. Visą asortimentą galite rasti čia: ŠILUMOS SIURBLIAI ORAS-VANDUO.
Informaciją kopijuoti ir platinti be UAB "SPgrupe" sutikimo griežtai draudžiama! | © statybapigiau.lt 2024
UAB „SPgrupe“,
Įmonės kodas 302442358
Adresas: Baltų pr. 36, LT-48196, Kaunas
PVM kodas LT100004965118
AB SEB bankas, kodas 70440
A/s LT757044060007213996
info@statybapigiau.lt
2025 © UAB „SPgrupe". Visos teisės saugomos.
Sprendimas: webmod