Tvoros pamatai ir skirtingi jų tipai

Tvoros pamatas pakabinamas su tvoralentėmis

Tvora yra svarbi mūsų namų arba komercinių statinių dalis. Tvora suteikia privatumą, saugumą, prisideda prie teritorijos estetiškumo ir vientisumo užtikrinimo. Kad tvora būtų funkcionali ir tvirta bei tarnautų ilgus metus, svarbu yra įrengti tinkamus tvoros pamatus. Tvoros pamatas yra pagrindas, kurio užduotis - išlaikyti visą tvoros konstrukcijos svorį, todėl tvoros pamatas yra itin svarbi visos tvoros sudedamoji dalis. 

 

Aukštoms, aklinoms tvoroms iš sunkių medžiagų yra įrengiamas tvirtas pagrindas. Lengvesnių konstrukcijų tvoroms pakanka įrengti ir paprastesnius pamatus. Prieš pradedant statyti tvorą rekomenduojama susisiekti su kompetenciją turinčiais specialistais, kad jie apskaičiuotų, kokius pamatus lieti. Būtina atsižvelgti į statomos tvoros svorį, aukštį, grunto sudėtį ir vietovės landšafto charakteristikas.

 

Kadangi tvoros pamatai gali būti įvairūs, neretai yra neaišku, o kokius gi pamatus reikėtų rinktis konkrečiu atveju. Šiame straipsnyje trumpai pristatysime kelis skirtingus tvorų pamatų tipus.

Pamatai iš akmenų

Pamatai iš akmenų – bene vieni iš seniausių pamatų tipų. Akmeniniai pamatai yra tvirti, patikimi ir neįprastai atrodo, aplinkai suteikia išskirtinio žavesio ir šarmo. Tokio tipo pamatai dažniausiai įrengiami, kai to reikalauja bendras architektūrinis sprendimas. Įrengimas yra toks:

  • Į tranšėją dedami stambūs akmenys.
  • Tranšėja su akmenimis užpilama 15-25 proc. cemento skiediniu.

Tokie pamatai dažniausiai daromi 30-50 cm aukščio. Jie itin gražiai dera su metaline kaltine tvora.

 

Juostiniai monolitiniai pamatai tvorai

Tai yra vienas iš dažniausiai pasirenkamų klasikinių tvoros pamatų sprendimų. Juostiniai monolitiniai pamatai dažnai pasirenkami, kai planuojama įsirengti itin daug svorio turėsiančią tvorą iš betoninių blokų, tvoros plokščių arba plytų. Juostiniai monolitiniai pamatai yra storesni ir itin tvirti, liejami iš betono ir skaldos.  Šio tipo tvoros pamatų įrengimo procesas yra toks:

  • Pamatams betonuoti yra iškasamos 50–80 cm. duobės.
  • Iškastose duobėse yra sudedamos medinės sijos pamatams formuoti.
  • Pilamas skaldos pagrindas. Sudedama armatūra. Ant skaldos pagrindo ir armatūros pilamas betonas.

Juostinių monolitinių tvoros pamatų galimas minusas - keičiantis oro sąlygomis, o ypač po žiemos, jie gali suskilti.

 

Gręžtiniai pamatai tvorai

Tokio tipo pamatai Lietuvoje taip pat yra dažnas pasirinkimas. Gręžtinius pamatus tvorai rekomenduojama įsirengti, kai tvoros konstrukcija nėra sunki, o tvoros stulpai visiškai atlaiko apkrovą. Tokio tipo tvoros pamatai tinka, kai viršutinė tvoros dalis yra segmentinė, tinklinė arba medinė. Šios tvoros apkrovos tenka laikomiesiems stulpams, todėl ir pamatai liejami tiktai jiems. Gręžtiniai tvoros pamatai yra įrengiami taip:

  • Grunte iškasamos duobės tvoros stulpams montuoti. Duobučių gylis dažniausiai būna 1/3 stulpo ilgio.
  • Į duobutę įstatomas stulpas ir jis užbetonuojama.

Kombinuoti juostiniai pamatai tvorai

Kombinuoti juostiniai pamatai yra aukščiau aprašytų, juostinių monolitinių ir gręžtinių, pamatų tipų bendra kombinacija. Jie turi geras fizikines ir mechanines savybes. Šio tipo pamatai liejami taip pat, kaip ir juostiniai monolitiniai pamatai, tačiau prie atraminių stulpų jie yra pagilinti ir paplatinti. Armatūra yra dedama tiek pamatuose, tiek stulpeliuose.

 

Kombinuotas juostinio monolitinio ir gręžtinio tvoros pamato tipas leidžia dar stipriau sujungti tvoros konstrukcijas. Šis tvoros pamatas rekomenduojamas ir dažnai pasirenkamas, kai tvora segmentinė, metalinė, medinė, o sklype esantis dirvožemis yra gana nedėkingas ir nepasižymi tvirtumu, stabilumu. Kombinuoti juostiniai gręžtiniai pamatai yra liejami taip pat, kaip jie būtų liejami atskirai, tik ties tvoros stulpais yra iškasamos gilesnės bei platesnės duobutės, o sutvirtinamoji armatūra yra dedama ne tik pamatams, tačiau ir stulpams sustiprinti.  

 

Pakabinami (arba surenkami) pamatai tvorai

Tokio tipo pamatai tvorai yra inovatyvus ir gana universalus tvoros pamatų sprendimas. Pakabinamas arba surenkamas pamatas tinka segmentinėms, tinklinėms, plieninių tvoralenčių, kalvio nukaltoms metalinėms, medinėms tvoroms. Pakabinamų pamatų vienas iš svarbiausių išskirtinumų ir privalumų yra jų pagaminimo būdas. Kitaip negu kiti tvoros pamatai, šie tvoros pamatai yra gaminami gamykloje, todėl jų kokybė yra itin aukšta, o ilgas tarnavimo laikas garantuojamas net ir esant didelei tvoros konstrukcijos apkrovai. Pagrindinės pakabinamų surenkamų tvoros pamatų savybės ir privalumai:

  • Ekonomiškas pasirinkimas. Pakabinami pamatai yra ekonomiškai efektyvus sprendimas, palyginti su tradiciniais pamatų įrengimo būdais.
  • Padeda sutaupyti laiko. Pamatai yra iš anksto pagaminti ir standartizuoti, jų įrengimo procesas yra optimizuotas, todėl, lyginant su kito tipo pamatų įrengimu, sumažėja darbo jėgos poreikis ir statybos trukmė. Pavyzdžiui.: nereikia skirti laiko betonavimui vietoje.
  • Adaptuojasi / prisitaiko prie klimato ir grunto sąlygų. Temperatūros pokyčiai, drėgmės lygio svyravimai ir grunto nestabilumas gali turėti įtakos tvoros pamato tarnavimo laikui. Skirtingai negu vietoje betonuojami pamatai, pakabinami / surenkami pamatai lengviau prisitaiko prie oro sąlygų pokyčių ir nesutrūkinėja, ilgiau išlaiko savo pirminę išvaizdą.
  • Užtikrina visos tvoros konstrukcijos stabilumą. Sunkesnės tvoros (pvz.: pagamintos iš kalto geležies arba plieno) reikalauja tvirtesnių, stabilumą užtikrinančių pamatų, kurie gebėtų atlaikyti permainingas oro sąlygas. Pakabinami pamatai užtikrina tokį stabilumą ir tvirtumą.
  • Estetiškas sprendimas. Surenkami tvoros pamatai gali būti įvairaus dizaino ir apdailos. Gausus pakabinamų pamatų pasirinkimas leidžia atrasti labiausiai tinkamą dizainą, spalvą.
  • Gamykliškas sutankinimas. Kadangi šie pamatai yra pagaminti gamykloje, lyginant su liejamais vietoje pamatais, turi labai nedaug tarpelių ir porų, kuriose galėtų kauptis purvas ir drėgmė. Dėl to toks pamatas ilgiau išlieka estetiškas ir yra labiau atsparus aplinkos poveikiui.

Pakabinamo (surenkamo) tvoros pamato minusas -  tokie tvoros pamatai neapsaugo nuo išorinio vandens patekimo į sklypą, nes jis nėra visiškai sandarus. TAČIAU montuojant pakabinamą pamatą tvorai galima šiek tiek sukelti sklypą ir nuo nepageidaujamo vandens pratekėjimo bus apsisaugota.

 

Pakabinamų pamatų montavimo eiga:

  • Iškasamos duobės.
  • Sumontuojami atraminiai tvoros stulpai.
  • Sumontavus tvoros stulpus, prie jų tvirtinami pakabinami laikikliai.
  • Surenkami pamatai yra pakabinami ant pritvirtintų laikiklių. Tvorų įrengimo specialistai rekomenduoja pakabinamus pamatus į žemę įleisti apie 10 cm., o išorėje palikti apie apie 8 – 10 cm. (kai bendras pamato aukštis yra apie 20 cm.).

pakabinamas pamatas baltaspakabinamas pamatas pilkas

Visą Statybapigiau.lt turimą pamatų asortimentą rasite čia: PAMATŲ ASORTIMENTAS

 

Informaciją kopijuoti ir platinti be UAB "SPgrupe"  sutikimo griežtai draudžiama! | © statybapigiau.lt 2024

Sužinokite naujienas pirmieji!
Susipažinkite su mūsų PRIVATUMO POLITIKA
Rekvizitai:
UAB „SPgrupe“,
Įmonės kodas 302442358
Adresas: Baltų pr. 36, LT-48196, Kaunas
PVM kodas LT100004965118
AB SEB bankas, kodas 70440
A/s LT757044060007213996
info@statybapigiau.lt
MokilizingasESto lizingas

2025 © UAB „SPgrupe". Visos teisės saugomos.

Sprendimas: webmod