Saulės modulių problemos ir galios sumažėjimas

Saulės baterijų plokštės paprastai yra labai patikimos ir veikia be problemų, nes jose nėra judančių dalių ir joms, be valymo, reikalinga minimali techninė priežiūra. Tačiau, kaip ir bet kuris pagamintas gaminys, saulės baterijų plokštės gali nustoti veikti arba veikti prastai dėl netinkamų medžiagų arba prasto apdirbimo gamybos proceso metu. Laimei, tai būna labai retai ir paprastai tik 1 iš 5000 plokščių galimas gamybos defektas. Defektai dažnai siejami su nuolatiniu siekiu mažinti išlaidas, todėl nenuostabu, kad pigesnių plokščių gedimų atsiranda dažniau, palyginti su gerai žinomų aukščiausios kokybės saulės energijos įrenginių prekių ženklų plokštėmis.

Be nedidelio skaičiaus gamybos defektų, įprasta, kad laikui bėgant atsiranda nedidelis saulės fotovoltinių elementų galios sumažėjimas. Saulės baterijų plokštės turi veikti daug metų įvairiose ekstremaliose aplinkose – nuo klimato, kuriame yra didžiuliai temperatūros svyravimai, iki didelės drėgmės, lietaus, audrų, stipraus vėjo ir druskos keliamos korozijos pakrančių zonose. Nepaisant to, beveik visoms saulės baterijų plokštėms suteikiama mažiausiai 10 metų gamintojo garantija, taip pat joms taikoma 25 metų eksploatacinių savybių garantija.

 

1. Dažnos su saulės baterijų plokštėmis susijusios problemos

Per numatomus 25 saulės elektrinės eksploatavimo metus įprasta, kad laikui bėgant našumas lėtai mažėja, bet, deja, tam tikru momentu gali atsirasti vienos ar kelių plokščių gedimas dėl toliau išvardytų penkių gerai žinomų reiškinių. Be šių priežasčių, saulės baterijų plokštės kartais gali būti sugadintos transportuojant ar netinkamai tvarkomos jas įrengiant. Tai gali paaiškėti tik praėjus keleriems metams jas įrengus. Be to, retais atvejais priekinis stiklas gali sudužti įvykus stipriam smūgiui, pvz., kai yra labai didelė kruša ir skraido kiti objektai. Atkreipkite dėmesį, kad iš penkių toliau išvardytų priežasčių, pirmoji yra ne techninis defektas, o labai lėtas našumo sumažėjimas per saulės baterijų plokštės eksploatavimo trukmę.

 

2. Penkios saulės baterijų plokščių galios sumažėjimo ir gedimų priežastys

  1. Šviesos sukeltas galios sumažėjimas (LID). Įprastas eksploatacinių savybių pablogėjimas – 0,25–0,7 proc. per metus.

  2. Neigiamos įtampos sukeltas galios sumažėjimas (PID). Galimas ilgalaikis gedimas dėl įtampos nuotėkio.

  3. Bendrasis galios sumažėjimas. Ankstyvas gedimas patekus vandeniui ar dėl kitų defektų.

  4. Šviesos sustiprintas temperatūros sukeltas galios sumažėjimas (LeTID). Staigus 3–6 proc. galios sumažėjimas.

  5. Mikroįtrūkimai ir perkaitusios vietos. Ilgalaikis defektas ir gedimas dėl sulūžusių ar pažeistų elementų.

2.1. Šviesos sukeltas galios sumažėjimas (LID)

Pirmą kartą saulės baterijų plokštę veikiant saulės spinduliams, dėl deguonies pėdsakų silicio plokštelėje atsiranda reiškinys, vadinamas „galios stabilizavimu“. Šis poveikis yra gerai ištirtas, ir tai yra pradinis šviesos sukelto galios sumažėjimo (LID) stabilizavimo etapas. Šiame etape saulės baterijų plokštė gali prarasti 2–3 proc. savo vardinės išėjimo galios (Wp) pirmaisiais keliais šimtais veikimo valandų, o visas šio pradinio etapo poveikis pasireiškia pirmaisiais naudojimo metais.

Pasibaigus pradiniam stabilizavimo etapui, šviesos sukelto galios sumažėjimo (LID) greitis gerokai sumažėja iki 0,3–0,7 proc. per metus ateinančiais 25 ir daugiau metų. Tačiau tokių gamintojų, kaip LG, „Sunpower“ ir REC didelio našumo modulių šviesos sukeltas galios sumažėjimas (LID) gali siekti 0,25 proc. per metus. Taip yra todėl, kad šie gamintojai naudoja didelio grynumo N tipo silicio elementus. Laimei, dauguma gamintojų, naudodami N tipo technologiją, padidina plokščių vardinę išėjimo galią maždaug 5 proc., ir tai apima nedidelį elementų nesuderinamumą ir kompensuoja tam tikrą pradinį galios sumažėjimą. Tai taip pat užtikrina, kad vardinė plokštės galia (Wp) būtų tiksli. Pavyzdžiui, 350 vatų plokštė iš pradžių gali neilgą laiką pagaminti iki 5 proc. (iki 368 vatų) daugiau energijos. Tačiau šis nedidelis galios perteklius paprastai yra trumpalaikis ir negali būti išmatuotas, nebent plokštės veiktų idealiomis (standartinėmis bandymo) sąlygomis.

 

2.2. Neigiamos įtampos sukeltas galios sumažėjimas (PID)

Neigiamos įtampos sukeltas galios sumažėjimas (PID) paprastai išryškėja praėjus 4–10 naudojimo metų dėl aukštos įtampos, aukštesnės temperatūros ir didelės drėgmės. Neigiamos įtampos sukeltas galios sumažėjimas (PID) – tai iš esmės įtampos nuotėkis iš elementų į saulės baterijų plokštės rėmą, dėl kurio sumažėja išėjimo galia. Deja, problema iš pradžių gali būti nepastebima, tačiau laikui bėgant ji, paprastai, tampa vis ryškesnė. PID gali būti sunku nustatyti be specializuoto tarpinės įtampos kreivės bandiklio ir nebaigus atitinkamų mokymų. Tačiau ankstyvas požymis gali būti neįprastai žema eilutės įtampa arba srovė.

Dauguma gyvenamųjų namų stogo saulės baterijų modulynai veikia nuo 300 iki 600 voltų invervale, o PID yra ryškesnis esant aukštesnei eilutės įtampai, todėl, kuo daugiau plokščių sujungta į eilutę, tuo didesnė PID tikimybė. Didelės saulės energijos elektrinės dažnai veikia 1000–1500 voltų intervale, todėl PID tikimybė yra daug didesnė. Laimei, yra keletas pažangių didelio masto saulės energijos inverterių, kurie gali pakeisti aptiktą PID poveikį, per naktį paleisdami labai mažą atgalinę srovę. Labai rimtais atvejais, kai PID problemos nebuvo išspręstos praėjus 10 ar daugiau metų, išėjimo galios praradimas gali būti labai didelis ir galios nuostoliai gali siekti iki 50 proc. Laimei, daugelis pirmaujančių saulės baterijų plokščių gamintojų beveik pašalino PID riziką naudodami aukštos kokybės medžiagas ir atlikdami griežtus bandymus. Tačiau tai vis dar išlieka problema, kaip pabrėžiama naujausiuose nepriklausomos bandymų institucijos PVEL bandymų rezultatuose (daugiau informacijos galite rasti čia: www.modulescorecard.pvel.com/pid/).

 

2.3. Bendrasis galios sumažėjimas

Saulės modulio galios sumažėjimas

Saulės baterijų plokštės viršutinio sluoksnio įtrūkimų ir atsisluoksniavimo, praėjus 10 metų, pavyzdys

 

Be gerai žinomų PID ir LID poveikių, su plokštėmis taip pat gali kilti rimtesnių problemų dėl sandariklio ir apsauginių sluoksnių, kurie turėtų apsaugoti elementus gedimo. Dažniausia iš tokių problemų yra viršutinio sluoksnio gedimas. Priekinis stiklo lakštas apsaugo saulės elementus nuo lietaus, krušos, purvo ir šiukšlių, o baltas arba juodas plastikinis viršutinis sluoksnis yra skirtas galinei elementų pusei apsaugoti nuo vandens, drėgmės ir įbrėžimų. Tačiau dažnai dėl standartų neatitinkančios medžiagos pasirinkimo ir prastos kokybės kontrolės, UV spinduliuotė laikui bėgant gali sukelti sandariklio ar galinio apsauginio viršutinio sluoksnio gedimą, įtrūkimus. Dėl to gali kilti rimtesnių problemų, tokių, kaip drėgmės patekimas, korozija ir įžemėjimas.

 

2.4.  Šviesos sustiprintas temperatūros sukeltas galios sumažėjimas („LeTID“)

Daugumoje šiuolaikinių kristalinio silicio saulės baterijų plokščių naudojama PERC saulės elementų technologija, kuri padidina plokščių našumą, ir yra naudojama daugumos pasaulio saulės baterijų plokščių gamintojų. Tačiau tik neseniai paaiškėjo, kad P tipo PERC elementai gali būti veikiami šviesos sustiprinto temperatūros sukelto galios sumažėjimo („LeTID“).

„LeTID“ reiškinys yra panašus į LID, nors buvo užfiksuota, kad nuostoliai dėl „LeTID“ pirmaisiais metais siekė net 6 proc., o jei gamintojas į juos tinkamai neatsižvelgia, tai gali lemti prastas eksploatacines savybes ir galimus garantinius reikalavimus. Laimei, kelių gamintojų, įskaitant LG, „Sunpower“ ir REC, N tipo silicio elementai nėra veikiami „LeTID“ poveikio. Be to, keli gamintojai, naudojantys P tipo polikristalinius ir monokristalinius PERC, įskaitant „Q Cells“, kuris pirmasis pradėjo naudoti nuo „LeTID“ apsaugančią technologiją visose plokštėse, sukūrė gamybos procesus, kad sumažintų arba pašalintų bet kokius „LeTID“ nuostolius.

Daugelis pirmaujančių pasaulio gamintojų, įskaitant „Jinko Solar“, „Trina Solar“, „Longi Solar“ ir GCL, neseniai buvo sertifikuoti „TÜV Rheinland“ (https://www.tuv.com/world/en/) ir gavo „LeTID“ sertifikatą. Kiti gamintojai, teigiantys esą sumažinę „LeTID“ poveikį arba pateikę paaiškinimą dėl „LeTID“ poveikio: REC, „Winaico“ ir „Canadian Solar“.

 

2.5. Mikroįtrūkimai ir perkaitusios vietos

Dauguma šiuolaikinių saulės baterijų plokščių gaminamos naudojant iš itin plonų kristalinio silicio plokštelių pagamintus saulės elementus. Plokštelės paprastai yra maždaug 0,16 mm storio arba maždaug dvigubai storesnės už žmogaus plauko storį. Natūralu, kad plokštelės ir elementai yra gana trapūs ir gali įtrūkti arba lūžti esant dideliems mechaniniams įtempiams, pvz., netinkamai naudojant juos įrengimo metu arba esant ekstremalioms vėjo apkrovoms, stipriai krušai. Verta paminėti, kad ne visi elementai yra trapūs, o „Sunpower“ ir LG naudojami didelio našumo IBC elementai yra daug tvirtesni dėl daugybės elementą stiprinančių galinių kontaktų.

Dėl saulės elemente atsirandančių mikroįtrūkimų per kelerius metus gali susidaryti perkaitusios vietos

Bet kokios neįprastos apkrovos ar įtempiai, pvz., kai žmonės vaikšto ant saulės baterijų plokščių tuo metu, kai plokštės yra įrengiamos arba vykdoma jų techninė priežiūra, gali sukelti mikroįtrūkimus. Dėl šių mikroįtrūkimų ilgainiui gali susidaryti perkaitusios vietos ir, galiausiai, atsirasti plokštės gedimas. Mikroįtrūkimai taip pat gali susidaryti transportuojant plokštę arba smogus į ją, jai nukritus, netinkamai ją perkeliant.

 

2.5.1. Mikroįtrūkimai

saulės modulis mikroįtrūkimai

Dėl saulės elemente atsirandančių mikroįtrūkimų per kelerius metus gali susidaryti perkaitusios vietos

 

Mikroįtrūkimus gali būti sunku aptikti. Iš pradžių jie dažnai nematomi. Smulkūs saulės elementų įtrūkimai dažnai matomi ant senesnių plokščių ir atrodo kaip sraigių pėdsakai elemento paviršiuje. Šie įtrūkimai ne visada sukelia didelių problemų, ir jų turinčios plokštės gali gerai veikti daugelį metų net, jeigu įtrūkimų yra keliose plokštėse. Tačiau mikroįtrūkimai gali tapti rimtesnė problema, jeigu padidina vidinę varžą ir nutraukia srovės srautą, vedantį į perkaitusią vietą arba karštą elementą. Tai ypač problematiška, jeigu įtrūkimas yra labai didelis arba susidaro visoje plokštėje. Laimei, daugumoje šiuolaikinių saulės baterijų plokščių, dabar jau yra naudojami pusiau perpjauti daugiašyniai elementai. Būtent šios technologijos gerokai sumažina žalingą mikroįtrūkimų poveikį. Be to, juostinių elementų plokštės, pvz., „Hyundai“ ir „Sunpower“ gamybos plokštės, paprastai nėra linkusios į mikroįtrūkimus dėl savo išskirtinės persidengiančios konfigūracijos.

 

2.5.2. Perkaitusios vietos

Saulės moduliai perkaitusios vietos

 

Saulės baterijų plokštės su perkaitusiomis vietomis dėl daugybės mikroįtrūkimų šiluminis vaizdas

 

Saulės elementai generuoja elektros srovę, kuri teka per tarpusavyje sujungtus elementus. Jei srovės tekėjimas pažeidžiamas atsiradus vidiniam gedimui arba daugybės mikroįtrūkimų, padidėjęs atsparumas generuoja šilumą. Tai savo ruožtu dar labiau sumažina atsparumą ir sukuria daugiau šilumos, dėl kurios susidaro perkaitusi vieta.

Perkaitusios vietos ir mikroįtrūkimai ne visada matomi plika akimi, todėl dažnai vienintelis būdas nustatyti, ar saulės baterijų plokštėje atsirado mikroįtrūkimų, yra naudoti specializuotą šiluminio vaizdo kamerą, kuri išryškina skirtingų elementų temperatūrų skirtumą. Verta paminėti, kad kai kuriais atvejais perkaitusios vietos taip pat gali susidaryti per kelerius metus dėl nuolatinio ant stogo esančių kliūčių sudaromo pavėsio. Taip yra dėl pavėsyje esančių elementų atgalinės srovės poveikio.

 

3. Kaip patikrinti, ar jūsų saulės elektrinėje nėra problemų?

Jei manote, kad jūsų saulės baterijų plokštėse atsirado gedimas arba pastebimai sumažėjo jų našumas, galimą problemą galite nustatyti keliais būdais. Pirmiausia reikia vizualiai patikrinti, ar saulės baterijų plokštėse nėra akivaizdžių gedimo požymių arba susikaupusių nešvarumų, dėl kurių dažnai gali augti pelėsiai. Visa tai gali pabloginti eksploatacines savybes. Dažnai tereikia gerai nuplauti plokštes minkšta šluota ir vandeniu. Be to, patikrinkite, ar netoliese neužaugo medžiai, galintys sudaryti pavėsį plokštėms.

Sistemose, kuriose įdiegta stebėsenos programa arba stebėsena, vykdoma žiniatinklyje, dažnai lengva palyginti tam tikrą dieną sugeneruotos saulės energijos kiekį, matuojamą kWh, su ankstesnėmis dienomis, savaitėmis ir mėnesiais. Tokiu būdu galima pamatyti, jeigu generuojamos energijos kiekis reikšmingai sumažėjo arba pasikeitė veikimas. Atkreipkite dėmesį, kad vietinis klimatas, metų laikai ir oro sąlygos taip pat turi įtakos. Taip pat patikrinkite, ar inverteryje nėra pastebimų gedimų (nedega raudonos lemputės) ir būtinai patikrinkite, ar nesuveikė skirstomojo skydo skyriklis (grandinės pertraukiklis).

 

4. Saulės elektrinių problemų ir gedimų nustatymas ir problemų sprendimai

Saulės baterijų plokštės yra puiki investicija daugeliui namų ir įmonių, tačiau, kaip bebūtų keista, daug saulės elektrinių turėtojų nežino, ar jų saulės baterijų plokštės veikia tinkamai ir, ar sistema veikia taip, kaip numatyta. Perkant saulės elektrinę, saulės elektrinių pardavėjas arba montuotojas turėtų pateikti jums pagrindinį naudojimo vadovą, kuriame būtų pateiktas elektrinės veikimo įvertinimas, kuriame būtų nurodyta, kiek saulės energijos galima sugeneruoti per metus (mėnesio vidurkiai). Atminkite, kad atsižvelgiant į jūsų buvimo vietą, vasaros mėnesiais dėl ilgesnių dienų ir saulėtesnių orų dažnai gali būti pagaminama iki 3 arba 4 kartų daugiau energijos negu žiemos mėnesiais.

 

4.1. Didelės sąskaitos už elektrą?

Jei turite saulės elektrinę, bet gavote neįprastai didelę sąskaitą už elektrą, paprastai tai nereiškia, kad jūsų saulės elektrinė veikia netinkamai. Yra daug priežasčių, dėl kurių gali padidėti jūsų elektros energijos suvartojimas, ir iš pradžių šios priežastys gali būti neaiškios. Elektros sąskaitos žiemą dažnai būna daug didesnės dėl elektros šildymo, karšto vandens sistemų, nebent jūsų name veikia labai našios sistemos. Dauguma žmonių dažnai nesuvokia, kad nedideli nešiojamieji elektriniai šildytuvai suvartoja didžiulį kiekį elektros energijos (paprastai 2000 vatų) ir, palikus juos įjungtus naktį, netgi gali suvartoti tiek pat energijos, kiek suvartoja visi namai. Tai gali padvigubinti jūsų sąskaitą už elektrą.

Be to, neretai žmonės, įrengę saulės elektrinę, yra suklaidinami pardavėjo arba saulės elektrinės montuotojų, kurie teigia, kad sąskaitos už elektrą sumažės iki nulio. Jei nebuvo atlikta išsami energijos suvartojimo analizė ir saulės elektrinė nėra pakankamai didelė, kad patenkintų namų ūkio poreikius, sumažinti sąskaitą iki nulio, naudojant vien saulės energiją, paprastai yra labai sunku. Vidutiniškai daugumoje namų ūkių, kuriuose įrengta saulės elektrinė, sąskaita sumažėja 40–70 proc., atsižvelgiant į tai, kiek elektros energijos suvartojama per dieną ir ar nemokama sugeneruota saulės energija yra maksimaliai suvartojama.

 

4.2. Ar jūsų saulės elektrinėje yra problemų?

Jei manote, kad jūsų saulės elektrinė veikia netinkamai arba pastebimai sumažėjo jos našumas, galimą problemą galite nustatyti keliais būdais. Pirmasis ir paprasčiausias būdas, kai įdiegta saulės elektrinės stebėsenos sistema, yra palyginti per dieną sugeneruojamos saulės energijos kiekį, išmatuotą kWh, su ankstesnėmis dienomis, savaitėmis ir mėnesiais sugeneruotos energijos kiekiu. Daugumoje šiuolaikinių saulės energijos inverterių yra įmontuota belaidžio interneto ryšio sąsaja ir sistemos stebėsenos programa arba svetainės portalas, o daugelyje senesnių elektrinių tokios stebėsenos sistemos nėra. Laimei, dauguma senesnių saulės energijos inverterių turi skaitmeninį skystųjų kristalų ekraną, kuriame galima matyti vertingos informacijos, padedančios nustatyti bet kokias galimas problemas.

Saulės energijos inverterio ekranas arba belaidžio interneto ryšio programa gali suteikti jums pagrindinės informacijos apie tai, kiek jūsų elektrinė generuoja tam tikru momentu (kW) ir, kiek ji sugeneravo per pastarąsias dienas ar savaites (kWh). Jei jūsų elektrinė visiškai negeneruoja energijos, akivaizdu, kad yra rimtų problemų. Tačiau jei elektrinė tiesiog generuoja mažai energijos, gali būti sunku pasakyti, neįsivaizduojant, kokio kiekio sugeneruojamos energijos turėtumėte tikėtis tam tikru metų laiku.

 

4.3.Pagrindiniai saulės elektrinių nuostolius keliantys veiksniai:

  • susikaupę nešvarumai, dulkės, pelėsiai, lapai ar paukščių išmatos;
  • saulės baterijų plokštės orientacija ir pasvirimo kampas;
  • pavėsio problemos, net dalinis pavėsis gali turėti didelį poveikį;
  • saulės energijos inverterio problemos ar gedimai;
  • aukštos tinklo įtampos problemos;
  • vietos klimatas, metų laikai ir oro sąlygos;
  • saulės baterijų plokščių galios sumažėjimas arba gedimai.

 

4.3.1. Nešvarios plokštės

Nešvarumų, dulkių ir pelėsio susikaupimas yra dažna prasto elektrinės veikimo priežastis ir gali sumažinti išėjimo galią vidutiniškai 5–10 proc. Paukščių išmatų susikaupimas ant vienos ar daugiau plokščių gali turėti dar didesnį poveikį ir netgi sukelti perkaitusių vietų susidarymą, jei vienas ar daugiau saulės elementų yra iš dalies pavėsyje, ir gali susidaryti atgalinė srovė. Pelėsių ir kerpių augimas, ypač šaltesnio klimato sąlygomis, taip pat gali stipriai pabloginti plokščių eksploatacines savybes, jei kerpės išauga virš vieno iš elementų dalies ir dėl to atsiranda atgalinė srovė. Kaip pabrėžta toliau pateiktame paveikslėlyje, tai gali sukelti perkaitusių vietų susidarymą ir nuolatinį elementų pažeidimą. Bet koks pelėsis ar kerpės turi būti pašalintos vandeniu ir šepečiu.

Karštas taškas dėl nešvarumų

Sprendimas. Siekiant sumažinti nešvarių plokščių poveikį, saulės baterijų plokštes rekomenduojama valyti bent kartą per metus arba dažniau dulkėtoje aplinkoje. Saulės baterijų plokštes reikia valyti tik vandeniu ir minkšta šluota. Saulės baterijų plokščių paviršiaus NEGALIMA plauti naudojant tirpiklius ir ploviklius, nes tai gali sukelti vandens patekimą ir tada gamintojo garantija nebegalios. Atminkite, kad ant stogo esančių saulės baterijų plokščių valymas gali būti labai pavojingas, todėl patartina, kad tai darytų sertifikuotas saulės elektrinių specialistas.

 

4.3.2. Plokščių orientacija

 

Stogo kryptys

Saulės baterijų plokštės orientacija ir pakreipimas daro didelę įtaką saulės elektrinės eksploatacinėms savybėms.

Saulės energijos generavimo schema

 

 

4.3.3. Saulės baterijų plokštės ir pavėsis

 

Šešėlis ant stogo

Ant stogo įrengto oro kondicionieriaus sukeltas pavėsis, dengiantis saulės baterijų modulyną

 

Saulės elektrinės generuojamos energijos kiekiui įtaką daro daugybė svarbių veiksnių apie, kuriuos daugelis žmonių nežino, o svarbiausias iš jų yra saulės baterijų plokštes dengiantis pavėsis. Net jei viena ar dvi saulės baterijų plokštės yra tik iš dalies pavėsyje, tai gali smarkiai pabloginti elektrinės veikimą, todėl patikrinkite, kad nebūtų jokių medžių ar šakų, išaugusių taip, kad sudarytų pavėsį vienai ar kelioms plokštėms. Atminkite, kad to galima nepamatyti vidury dienos, kai saulė yra aukščiau danguje.

Kad galėtume paaiškinti, kodėl dalinis pavėsis yra tokia didelė problema, pirmiausia turite kažkiek suprasti apie tai, kaip veikia saulės baterijų plokštės, kurios paprastai sujungiamos į 4–14 plokščių eilutes, nebent kiekvienoje saulės baterijų plokštėje būtų įrengtas mikroinverteris. Taip yra todėl, kad plokščių eilutės generuoja didesnę įtampą, kad saulės energijos inverteris galėtų našiau konvertuoti į kintamosios srovės elektros energiją, tiekiamą jūsų namams ar įmonei. Tačiau, jeigu viena arba kelios plokštės eilutėje yra pavėsyje / šešėlyje, tai taip pat turi įtakos visų kitų toje pačioje eilutėje esančių plokščių veikimui dėl reiškinio, vadinamo atgalinės įtampos paklaida.

 

Sprendimas. Jeigu įprastas kelias plokštes dengiantis pavėsis yra akivaizdi problema, ją galima išspręsti įrengiant energijos optimizatorius.

 

Energijos optimizatoriai – tai maži papildomi įrenginiai, tvirtinami tiesiai prie kiekvienos saulės baterijų plokštės ir leidžia kiekvienai plokštei veikti nepriklausomai, tokiu būdu sumažindami pavėsio poveikį. Be to, kai kurie saulės energijos inverteriai, tokie kaip „Fronius“, SMA ir „Goodwe“, turi įmontuotas pavėsio funkcijas, kurios padeda sumažinti nuostolius esant daliniam pavėsiui. Paprastai šias funkcijas galima įjungti naudojant ekraną arba sąrankos programą.

 

4.3.4. Saulės energijos inverterių problemos

Inverterių itampos keitikliių pavyzdžiai

Inverterių pavyzdžiai

 

Pirmas etapas yra patikrinti, ar saulės energijos inverteryje rodomi kokie nors įspėjimai arba raudonos lemputės? Jeigu visos veikimo lemputės yra žalios, tai paprastai rodo, kad viskas gerai. Jeigu dega kokia nors raudona lemputė, labai tikėtina, kad atsirado inverterio arba tinklo gedimas. Taip pat galima pamatyti klaidos kodą, jei jį matome, saulės energijos inverterio vadove, turėtų būtų paaiškinimas apie tai, ką šis gedimo kodas reiškia. Jeigu jūsų inverteris turi skystųjų kristalų ekraną, galite patikrinti per dieną sugeneruojamos saulės energijos kiekį (kWh) ir momentinį sugeneruojamos galios kiekį vatais arba kilovatais. KWh skaičius per dieną paprastai yra patikimiausias, nes momentinis skaičius gali būti klaidinantis, atsižvelgiant į paros laiką ir saulės baterijų plokščių orientaciją.

Inverteris ekranas

Saulės energijos inverteris neveikia dėl aptikto relės gedimo

 

Lygindami kWh skaičius, kaip paaiškinta pirmiau, nepamirškite atsižvelgti į sezoninius skirtumus. Pavyzdžiui, daugumoje vietų vasarą generuojama daug daugiau negu žiemą. Jeigu elektrinė buvo įrengta prieš kelerius metus, galite remtis ankstesnių metų duomenimis, kad galėtumėte padaryti daug aiškesnį palyginimą ir pamatyti, ar sugeneruojami energijos kiekiai pastebimai sumažėjo. Tačiau būtinai patikrinkite, ar neatsirado kliūčių, kurie galėtų sudaryti pavėsį.

 

4.3.5. Aukštos tinklo įtampos problemos

Dauguma saulės energijos inverterių aptinka su tinklu susijusius gedimus, pvz., aukštą tinklo įtampą, kuri gali stipriai pabloginti saulės elektrinės eksploatacines savybes. Kad saulės energijos inverteris tiektų energiją į elektros tinklą, jis turi išstumti energiją, kurios įtampa yra šiek tiek aukštesnė nei tinklo. Paprastai tai nėra problema, bet kadangi prie elektros tinklo prijungiama daugiau saulės elektrinių, tinklo įtampa gali pamažu padidėti iki momento, kai daugiau visiškai nebebus galima priimti vietoje pagamintos saulės energijos.

Sprendimai:

1 galimybė – naujų laidų prijungimas prie transformatoriaus. Jei kyla aukštos tinklo įtampos problemų, pirmiausia susisiekite su vietiniu skirstomųjų tinklų paslaugų tiekėju ir informuokite jį apie problemą. Deja, jei nesate elektrikas ar saulės elektrinių montuotojas, tai gali būti šiek tiek sudėtinga, todėl geriausia paprašyti saulės energijos įmonės pateikti oficialų prašymą ir pateikti aukštos įtampos problemos įrodymą, kurį galite gauti iš savo inverterių duomenų registratoriaus arba interneto stebėsenos portalo. Gavęs užklausą, skirstomųjų tinklų paslaugų tiekėjas turėtų prijungti naujų laidų prie vietinio transformatoriaus jūsų vietovėje, kad sumažėtų tinklo įtampa. Kai kuriais atvejais gana paprastas naujų laidų prijungimas prie transformatoriaus gali būti neįmanomas dėl daugelio priežasčių. Jei taip yra, vietinei įtampai sumažinti galima imtis kitų priemonių, paaiškintų kitame skyriuje.

2 galimybė – eksportuojamos energijos ribojimas. Įtampos padidėjimas jūsų namuose dėl eksportuojamos saulės energijos pertekliaus paprastai priklauso nuo dviejų pagrindinių veiksnių: atstumo nuo jūsų namų iki vietinio transformatoriaus (didelės komunalinės paskirties ant stulpo sumontuotos plieninės dėžės) ir eksportuojamos saulės energijos. Nors savo namo arčiau transformatoriaus perkelti negalite, tačiau galite apriboti eksportuojamos energijos kiekį naudodami eksportuojamos energijos ribojantį įrenginį, pvz., energijos skaitiklį (CT). Tinklo įtampos padidėjimas yra tiesiogiai proporcingas eksportuojamos saulės energijos kiekiui, todėl eksportuojamos energijos kiekio ribojimas, tarkime, nuo 5 kW iki 3 kW, kai kuriais atvejais gali išspręsti problemą. Kai kuriose saulės elektrinėse, ypač turinčiose akumuliatorių, CT skaitiklis jau būna sumontuotas, nes jis reikalingas namų ūkio suvartojimui stebėti ir akumuliatoriaus išsikrovimui kontroliuoti. Jei CT skaitiklio neturite, paprastai jį gali sumontuoti saulės elektrinių specialistas už 250–1000 USD, atsižvelgiant į skaitiklio prekių ženklą ir tipą.

3 galimybė – padidinti energijos suvartojimą savo namuose. Jei 1 ir 2 galimybes įgyvendinti sunku ar sudėtinga, lengviausias būdas namų savininkui sumažinti aukštos tinklo įtampos problemas yra pačiam suvartoti kuo daugiau saulės energijos. Didėjant suvartojamos energijos kiekiui, mažėja eksportuojamos saulės energijos kiekis, taigi mažėja tinklo įtampa. Paprastas (bet brangesnis) būdas tai padaryti – pridėti akumuliatoriaus sistemą, kad būtų galima kaupti energijos perteklių dienos metu. Tačiau pats ekonomiškiausias būdas yra dieną naudoti daug energijos vartojančius prietaisus, pvz., skalbimo mašinas, džiovykles, šildytuvus, elektromobilių įkroviklius, oro kondicionierius ir baseino siurblius. Tai galima padaryti naudojant paprastus įmontuotus laikmačius arba išmaniųjų namų valdiklius.

 

5. Saulės baterijų plokščių galios sumažėjimas ir gedimai

Jei nesate įdiegę saulės elektrinės stebėsenos sistemos, pirmiausia patikrinkite, ar nėra pastebimų saulės baterijų plokščių problemų, tokių kaip nešvarumai, dulkės, pelėsis arba lapai. Galbūt tereikia gerai nuplauti plokštes minkšta šluoste ir vandeniu. Be to, patikrinkite, ar netoliese neužaugo medžiai, sudarantys pavėsį plokštėms. Laikui bėgant galimi įvairūs saulės baterijų plokščių gedimai ir galios sumažėjimas.

 

6. Apibendrinimas

Penkios dažnos saulės baterijų plokščių galios sumažėjimo ir gedimų priežastys:

  1. Šviesos sukeltas galios sumažėjimas (LID). Nedidelis galios sumažėjimas – 0,5 proc. per metus (įprastas atvejis).

  2. Neigiamos įtampos sukeltas galios sumažėjimas (PID). Ilgalaikis galios sumažėjimas dėl įtampos nuotėkio (rimta problema).

  3. Bendrasis galios sumažėjimas. Gedimas patekus vandeniui ar atsisluoksniavus (rimta problema).

  4. Šviesos sustiprintas temperatūros sukeltas galios sumažėjimas („LeTID“) (rimta problema).

  5. Mikroįtrūkimai ir perkaitusios vietos. Galimas ilgalaikis gedimas dėl sulūžusių arba perkaitusių elementų (rimta problema).

Šeši pagrindiniai saulės baterijų plokščių gedimų nustatymo etapai

  1. Patikrinkite saulės sistemos veikimo duomenis programoje ir svetainėje, jeigu naudojama.

  2. Patikrinkite, ar saulės baterijų plokštėse nėra pastebimų nešvarumų, lapų, pelėsių ar nekrenta šešėlis.

  3. Patikrinkite, ar nėra saulės energijos inverterio įspėjimų arba gedimų.

  4. Patikrinkite, ar įjungti visi skyrikliai ir, ar nesuveikė grandinės pertraukikliai.

  5. Patikrinkite tinklo įtampą inverterio ekrane arba programoje, ar nėra viršįtampio.

  6. Pasamdykite saulės elektrinių specialistą arba elektriką, kad patikrintų saulės elektrinę.

 

Daugiau naudingos informacijos apie SAULĖS ELEKTRINES rasite ČIA >>>

 

Informaciją kopijuoti ir platinti be UAB "SPgrupe"  sutikimo griežtai draudžiama! | © statybapigiau.lt 2022

Sužinokite naujienas pirmieji!
Susipažinkite su mūsų PRIVATUMO POLITIKA
Rekvizitai:
UAB „SPgrupe“,
Įmonės kodas 302442358
Adresas: Baltų pr. 36, LT-48196, Kaunas
PVM kodas LT100004965118
AB SEB bankas, kodas 70440
A/s LT757044060007213996
info@statybapigiau.lt
MokilizingasESto lizingas

2024 © UAB „SPgrupe". Visos teisės saugomos.

Sprendimas: webmod